Podatki przedsiębiorców w Polsce Przedsiębiorca
2 stycznia 2022

Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca w Polsce?

Płacenie podatków to obowiązek przedsiębiorców w Polsce, a także osób, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej. Założenie własnej działalności to więc nie tylko sposób na zwiększenie dochodu i rozwinięcie swoich możliwości, ale także konieczność wyboru systemu opodatkowania. Wyróżnia się kilka rodzajów podatków, jakie muszą płacić przedsiębiorcy w Polsce. Do rozliczania jakich podatków są zobowiązani przedsiębiorcy w Polsce?

Jakie są rodzaje podatków w Polsce, które muszą opłacać przedsiębiorcy?

Jednym z podstawowych podatków, który musi płacić przedsiębiorca w Polsce, jest podatek dochodowy. Dotyczy on osób, które osiągają przychody i różni się w zależności od wybranej formy opodatkowania. Najpopularniejszą stanowi skala podatkowa prowadzona na zasadach ogólnych. Wynosi 17%, a w przypadku, gdy przedsiębiorca przekracza 85 528 zł rocznego dochodu – 32%. W tej drugiej sytuacji bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie wybór podatku liniowego, który wynosi 19% bez względu na osiągane dochody. Należy jednak pamiętać, że ta forma opodatkowania nie daje możliwości rozliczania się z małżonkiem. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne rozliczanie podatków przedsiębiorstwa wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, dlatego też usługi rachunkowe stanowią jedno z lepszych rozwiązań na zarządzanie finansami. 

Od czego zależy wysokość podatku przedsiębiorcy?

Inny rodzaj opodatkowania stanowi ryczałt ewidencjonowany. Na jego podstawie podatek rozliczany jest od osiągniętego przychodu, a nie dochodu. To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich kosztów. Wysokość ryczałtu może być równa 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5% lub 3% i zależy od prowadzonej działalności. Właściciele firm mogą także skorzystać z karty podatkowej. Wysokość podatku w tym przypadku zależy od rodzaju działalności, liczby zatrudnionych pracowników, liczby mieszkańców gminy, czy też wieku podatnika. Przedsiębiorcy muszą także pamiętać o konieczności zapłacenia podatku bez względu na to, czy osiągnęli zysk, czy stratę. Każde z wyżej wymienionych form opodatkowania i profesjonalne doradztwo, oferuje biuro rachunkowe Margo w Stęszewie, gdzie doświadczeni pracownicy zawsze służą pomocą.

Czy jest podatek od towarów i usług?

Przedsiębiorcy muszą również pamiętać, o konieczności opłacania podatku VAT – różnicy VAT uzyskanej ze sprzedaży towarów Klientom, a VAT zapłaconym w trakcie zakupu towarów. Stawka w Polsce wynosi 23%, w przypadku remontów i usług budowlanych 8%, a 5% w przypadku żywności. Wyróżnia się także VAT 0% przy zwolnieniu z jego opłacania, które dotyczy osób nieprzekraczających limitu 200 000 zł rocznie. W takiej sytuacji wymaga się ewidencji pod kątem podatku VAT.