Przedsiębiorca obliczający podatek Przedsiębiorca
5 stycznia 2021

Jakie podatki muszą płacić polscy przedsiębiorcy?

Polscy przedsiębiorcy, podobnie zresztą jak osoby prywatne zobowiązani są do płacenia konkretnych podatków. Obowiązkowe świadczenia choć dla większości bardzo uciążliwe, dla państwa stanowią główne źródło dochodu. Nie da się uniknąć ich płacenia. Jeśli jako właściciel firmy nie wiesz do płacenia jakich podatków jesteś zobowiązany, zgłoś się do specjalisty, który wszystko Ci wyjaśni.

Podstawowy podatek dochodowy

Podatkiem dochodowym objęci są wszyscy przedsiębiorcy w naszym kraju. Wysokość wskazanego świadczenia, a nawet termin jego zapłaty zależy od wybranej formy opodatkowania. Można zdecydować się na skalę podatkową, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową.

Skala podatkowa jest najczęściej wybieraną formą opodatkowania. Obowiązujące w jej ramach stawki wynoszą 17% i 32%. To, z której stawki powinien korzystać dany przedsiębiorca, zależy od wysokości dochodów osiąganych w ramach działalności gospodarczej.

Stawka podatku liniowego wynosi 19%. Stosuje się ją bez względu na osiągany dochód. Minusem tej formy opodatkowania jest fakt, że po jej wyborze nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Brak też kwoty wolnej od podatku i ulg podatkowych.

W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych opodatkowaniu nie podlega dochód, ale przychód. A to oznacza, że przedsiębiorca nie może rozliczać kosztów z prowadzonej działalności. W ramach tej formy opodatkowania wyróżnia się kilka stawek, a mianowicie 20%, 17%, 12,5%, 8,5%, 5,5% oraz  3%. Nieco rzadsze są stawki 10% i 2%.

Najprostsza forma opodatkowania to karta podatkowa.. W jej przypadku nie ma znaczenia przychód ani dochód.  Wszystko zależy od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego. To on ustala odpowiednią, stałą wysokość podatku dla danego przedsiębiorcy. Robi to na podstawie rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnianych pracowników i paru innych wytycznych.

Pozostałe podatki, którymi objęci są przedsiębiorcy

Podatek od towarów i usług, zwany również podatkiem VAT nakłada się  na towar lub usługę. W jego przypadku podstawowa stawka wynosi 23%. Dodatkowo wyróżnia się też stawkę 8%, 5%, 0% lub 4%. Niektórzy przedsiębiorcy opłacają też podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych czy opłatę za korzystanie ze środowiska.

Uważasz, że w Twoim przypadku sprawa jest bardzo skomplikowana? Podejrzewasz, że jako przedsiębiorca musisz płacić cały zestaw różnych podatków? A może nie wiesz z jakiej formy opodatkowania powinieneś skorzystać? Jakiekolwiek wątpliwości są podstawą do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Doradztwem podatkowym zajmują się profesjonalne biura rachunkowe, na przykład  Biuro Rachunkowego Biegłego Rewidenta Jacka Zembatego z Żagania.

Usługi księgowe muszą być świadczone na najwyższym poziomie. Pamiętaj, że wszystkie błędy i pomyłki w zakresie kwestii podatkowych niosą ze sobą poważne konsekwencje.