Sztabki złota Przedsiębiorca
2 stycznia 2022

Jakie przedmioty wykonane ze złota są przyjmowane w skupach?

Lombard jest miejscem, w którym można sprzedać lub zastawić wiele rzeczy, np. biżuterię, sprzęt RTV i AGD, znaczki pocztowe, złote monety. Niektórzy klienci oddają pod zastaw przedmioty większych gabarytów – meble czy samochody. Jakie złote towary pojawiają się najczęściej w lombardach i skupach? Co wartościowego można zakupić w takich miejscach?

Złoto inwestycyjne w sztabkach lub monetach

Lombardy prowadzą często skup złota w formie monet i sztabek. Przed zakupem i sprzedażą należy pamiętać, że nie każdy złoty wyrób ma taką samą wartość. Wycena polega na określeniu m.in. ciężaru i próby złota (zawartości kruszcu – taka informacja znajduje się zazwyczaj jako tzw. znak probierczy). Ważna jest także znajomość ceny publikowanej w Mennicy Państwowej. Niewiele osób wie, że cennik może ulec zmianie każdego dnia i stanowi tylko podstawowy drogowskaz dla firm skupujących złoto.

Na cenę monety wpływa seria, rok wybicia i ilość monet danej serii, które znajdują się aktualnie w obiegu.

Skupem złota zajmuje się firma Lombard Kraków (z trzema oddziałami w Krakowie i jednym w Skawinie). Doświadczeni pracownicy przedsiębiorstwa zajmują się dokładną i indywidualną wyceną wartości przedmiotu. Cena końcowa w przypadku złota jest uzależniona od wagi i rodzaju stosowanej próby. Największe kwoty osiągają zazwyczaj sztabki. Ów lombard prowadzi skup monet, nagród okolicznościowych, sztabek złota, biżuterii i zegarków, pierścionków zaręczynowych, a nawet samochodów, rowerów, maszyn i narzędzi budowlanych czy nieruchomości.

Czy lombardy skupują złoto jubilerskie?

Lombardy najczęściej skupują złoto jubilerskie w postaci biżuterii damskiej i męskiej. Podczas wyceny złotych przedmiotów bierze się pod uwagę próbę złota i wagę danej rzeczy. Ważna jest także ewentualna obecność dodatków w biżuterii, np. kamieni szlachetnych. Wycena wyrobów jubilerskich jest trudna (nie ma odgórnego cennika). Znacznie inaczej wycenia się modele o dużej wartości historycznej lub rzadko spotykane.

Lombardy czasami dla pewności sprawdzają autentyczność złota za pośrednictwem odpowiednich, nieszkodliwych prób chemicznych. Czasem wystarczy po prostu wiedza pracownika na temat znaków probierczych.

Jak wygląda wycena w lombardzie?

Przed sprzedażą złotych przedmiotów w lombardzie należy pamiętać o tym, że daną rzecz wycenia pracownik i zdarza się ryzyko błędu. Wpływ na wycenę ma głównie waga przedmiotu, próba złota, aktualny cennik skupu i sprzedaży, jednak ostateczna kwota w skupie nie jest zazwyczaj równa cenie zakupu przedmiotu.