zabawki-edukacyjne Przedsiębiorca
16 października 2018

Jakie są najpopularniejsze rodzaje zabawek edukacyjnych?

O zabawie mówimy, że to najcudowniejsza forma aktywności dzieci – to podczas zabawy dzieci najlepiej poznają świat. Dzieci mogą się wtedy rozwijać i jednocześnie budować kontakt z innymi ludźmi. Rodzice chętnie wybierają dla nich zabawki edukacyjne, choć maluchom do zabawy nie zawsze trzeba wiele. Czasem wystarczą kolorowe kredki i kartka papieru, jednak warto rozejrzeć się za zabawkami, które zostały zaprojektowane z myślą o rozwoju dzieci.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla młodszych dzieci

Zabawki edukacyjne dla dzieci możemy podzielić na wiele sposobów, na wiele kategorii. Najprostsze z nich to maty edukacyjne, które świetnie sprawdzają się w pierwszych miesiącach życia maluchów. Maty są kolorowe, mają zróżnicowane faktury, a nad nimi możemy umieszczać pałąki z grzechotkami i innymi zawieszkami – wszystko to przyciąga wzrok dziecka, które ma ochotę zbadać swoimi rączkami każdy element. Kolejna grupa zabawek edukacyjnych to edukacyjne stoliki, które umożliwiają na przykład naukę literek lub odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Starsze dzieci nie bez powodu uwielbiają bawić się klockami i różnego rodzaju układankami – rozwijają w ten sposób swoją kreatywność i cieszą się, że potrafią samodzielnie tworzyć ciekawe rzeczy. Klocki dla maluchów są duże i bezpieczne. Młodsze dzieci lubią też zabawki interaktywne, które uczą różnych umiejętności, na przykład liczenia.

Zabawki edukacyjne dla starszych dzieci

Rozwój i edukację dzieci należy wspierać przez cały czas. Dla kilkulatków polecane są przede wszystkim różnego rodzaju zabawki kreatywne, które skłaniają młodego człowieka do samodzielnego myślenia i działania. Uczą planować i ćwiczą zdolności manualne dzieci. Mogą to być zabawki, które dziecko samo musi złożyć, by pełniło konkretne funkcje, czy kreatywne zestawy. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu Jokomisiada z Wieliczki, dla dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 12 lat polecane są różnego rodzaju układanki i zestawy typu „zrób to sam”. Dziewczynki uwielbiają zestawy do tworzenia biżuterii, a chłopcy rozkładane autka. Większość dzieci lubi zestawy do malowania, ozdabiania farbą różnych przedmiotów, edukacyjne układanki z tzw. pinezek, czy zestawy z masy plastycznej. Zabawki edukacyjne, zabawki kreatywne, czy zabawki naukowe, jak lunety do obserwacji nieba, wcale nie muszą być bardzo drogie. Dla rozwoju naszego dziecka znacznie pożyteczniejsze będzie układanie klocków, puzzli, rysowanie i tworzenie samodzielnie ciekawych przedmiotów, niż przesuwanie palcem po ekranie tabletu. Zabawki edukacyjne pomagają rozwijać umysł dziecka i jego zdolności manualne – decydujmy się więc na nie.