Praca z windą towarową Przedsiębiorca
26 kwietnia 2021

Jakie uprawnienia musi posiadać operator windy towarowej?

Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i rozważasz zrobienie kursu na operatora windy towarowej? To umiejętność niezwykle pożądana na rynku pracy, która zagwarantuje Ci nie tylko rozwój zawodowy, ale i podwyżkę. Zastanawiasz się, jakie uprawnienia musi posiadać operator wind? W poniższym artykule wyjaśniamy, ma czym polega taki kurs i jakie umiejętności można zdobyć.

Czym zajmuje się operator wind towarowych?

Zawód operatora wind towarowych cieszy się dużą popularnością. Praca ta polega na obsłudze dźwigów towarowych, które stanowią nieodłączny element każdej budowy. Dźwigi są szczególnie pomocne, gdy trzeba w bezpieczny sposób przetransportować lub podnieść ciężkie ładunki budowlane i kondygnacje. O posadę operatora wind może starać się kandydat, który ukończył kurs na operatora windy towarowej. Uprawnienia, które są ważne 10 lat, nadaje Urząd Dozoru Technicznego po egzaminie zakończonym pozytywnym wynikiem. To zawód przyszłości, który gwarantuje stabilne zatrudnienie w wielu firmach, jak i satysfakcjonujące zarobki – wyjaśnia ekspert z firmy szkoleniowej Crevi Consulting z Zielonej Góry.

Jeśli interesuje Cię praca z dźwigami towarowymi i wydaje Ci się ona satysfakcjonująca, z pewnością warto zapisać się na kurs na operatora. Dzięki temu zdobędziesz nowe umiejętności, a przede wszystkim będziesz mógł zmienić pracę lub ubiegać się o awans w obecnym miejscu pracy. Praca z dźwigiem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Urządzeniem tym steruje się za pomocą korb, przestawnic czy dyspozycji. Aby móc poprawnie i bezpiecznie sterować dźwigiem należy dogłębnie poznać zasady funkcjonowania windy towarowej. Nie musisz się jednak martwić na zapas – wszystkiego dowiesz się podczas szkolenia.

Uprawnienia operatora wind towarowych

Każdy operator wind towarowych musi posiadać niezbędne uprawnienia, dzięki którym może wykonywać swoje obowiązki. Jednak aby te uprawnienia zdobyć, należy zapisać się na kurs na operatora. Szkolenie to składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, podczas których szczegółowo omawiana jest budowa dźwigu oraz zasady funkcjonowania. W trakcie szkolenia na operatora wind poznaje się także:

  • parametry zespołów podnoszących i opuszczających,
  • obowiązki oraz prawa operatora wind towarowych,
  • zasady BHP.

Każdy kurs kończy się egzaminem pisemnym, który składa się z 15 pytań zamkniętych. Osoby, które uzyskały pozytywny wynik, mogą przystąpić to części praktycznej. Druga część egzaminu to szansa na wykazanie swoich umiejętności z zakresu obsługi dźwigu. Jeśli część praktyczna także zostanie zdana, kursant uzyskuje zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje zawodowe nadane przez Urząd Dozoru Technicznego. Po ukończonym kursie kandydat może zatem z powodzeniem szukać pracy jako operator wind towarowych.