obsługa kadrowo-płacowa Przedsiębiorca
28 lipca 2022

Jakie usługi obejmuje zewnętrzna obsługa kadr i płac?

Regularnie zmieniające się prawo pracy utrudnia pracodawcom realizowanie wybranych obowiązków. Właśnie dlatego wsparcie wykwalifikowanych specjalistów, na przykład w dziedzinie kadr i płac jest dla nich nieocenioną pomocą. Daje im spokój i pewność, że wszelkie zobowiązania wobec zespołu pracowniczego zostały wykonane na czas. Sprawdź, na czym dokładnie polega zewnętrzna obsługa kadr i płac, jakie usługi obejmuje.

Na czym polega zewnętrzna obsługa kadrowo-płacowa?

Osoby, które dopiero zaczynają prowadzenie własnego biznesu, bardzo często nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakie obowiązki ich czekają, kiedy będą już przedsiębiorcami – a jest ich kilka, obejmują na przykład rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i z Urzędem Skarbowym oraz wszelkie powinności wynikające z zatrudniania pracowników. Zadania, które powinny być realizowane w ramach funkcjonowania działalności gospodarczej, dotyczą między innymi obsługi kadrowo-płacowej. Ich wykonywaniem zajmują się albo bezpośrednio zatrudnieni pracownicy, albo przedstawiciele zewnętrznej firmy specjalizujący się w świadczeniu usług dla przedsiębiorców. Na obsługę kadr i płac składają się przede wszystkim następujące czynności:

  • przygotowywanie deklaracji podatkowych,
  • zakładanie akt osobowych i prowadzenie pełnej dokumentacji pracowniczej,
  • ewidencja płac i rozliczanie umów,
  • zakładanie i rozwiązywanie umów,
  • sporządzanie list wynagrodzeń,
  • reprezentacja klienta przed instytucjami, na przykład przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Urzędem Skarbowym czy Głównym Urzędem Statystycznym,
  • prowadzenie rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,
  • wykonywanie przelewów wynagrodzeń.

Do kogo kierowane są usługi z zakresu zewnętrznej obsługi kadrowo-płacowej i dlaczego warto z nich korzystać?

Obsługa kadrowo-płacowa realizowana przez takie przedsiębiorstwa jak Biuro Rachunkowe BUR z Zielonki jest kierowa do wszystkich przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Jej odbiorcami są pracodawcy, którym zależy na wydzieleniu działu kadrowego poza strukturę organizacyjną firmy. Z usług, które opisujemy w tym artykule, korzystają zarówno mali, jak i duzi przedsiębiorcy.

Podejmując współpracę z wykwalifikowanymi specjalistami idealnie zorientowanymi w dziedzinie kadr i płac, można mieć pewność, że sporządzana przez nich dokumentacja zawsze jest w pełni zgodna z normami prawa. Poza tym można dzięki temu zaoszczędzić. Zatrudnianie kolejnych pracowników kadrowych w celu uprawienia pracy odpowiadającego im działu przestaje być konieczne.