Wóz na paszę Przedsiębiorca
24 listopada 2020

Jakie wozy paszowe zużywają najmniej paliwa?

Hodowcy opiekujący się gospodarstwami mlecznymi często wspominają, że pracy jest bardzo dużo, a czasu zdecydowanie za mało. Pasza musi być szybko wymieszana, nie tracąc przy tym swojej jakości. Nowoczesna technologia odpowiada na potrzeby rolników, produkując coraz to wydajniejsze maszyny. Jakie wozy paszowe będą oszczędne i obniżą zużycie paliwa?

Jaki wóz paszowy będzie najoszczędniejszy?

Paszowozy, które zużywają najmniej paliwa i łączą oszczędność z efektywnością prac, to poziome wozy paszowe. Te maszyny rolnicze wyróżniają się swoją wydajnością, która wynika z przygotowania precyzyjnego TMR-u – specjalistycznego systemu żywienia krów mlecznych. Taka technologia korzystnie wpływa na zwiększenie potencjału produkcyjnego w gospodarstwach hodowlanych. Paszowóz, który będzie szybko i sprawnie przygotowywał jakościowe mieszanki żywieniowe, na pewno przyczyni się do zwiększenia wydajności mlecznej hodowanego bydła.

Dlaczego dobry TMR wpływa na niskie zużycie paliwa? Poziome wozy paszowe są wyposażone w nowoczesny system wagowy, który umożliwia precyzyjne dawkowanie składników wymieszanej dawki żywieniowej. Poziomy paszowóz został skonstruowany w taki sposób, by jak najdokładniej rozdrobnić i równomiernie połączyć ze sobą treści. W efekcie krowa spożywa wszystkie przygotowane elementy paszy, nie dokonuje selekcji poszczególnych wartości odżywczych. Poziome wozy paszowe mają wbudowany system tnący i rozdrabniający, który pozwala na sprawne przygotowanie odpowiednio zbilansowanej mieszanki – nawet w dużych ilościach.

To wszystko przekłada się na wysoką wydajność pracy i obniżenie kosztów eksploatacyjnych, w tym również zużycia paliwa i energii. Inwestycja w oszczędny poziomy paszowóz to gwarancja jakości karmy, która jest dostarczana zwierzętom w gospodarstwie hodowlanym. Wozy paszowe, które charakteryzują się dużą mocą i niskim spalaniem, zostały zaprojektowane w taki sposób, by przygotować nawet najtrudniejsze mieszanki składające się z kiszonki, suchej słomy oraz paszy treściwej. Wydajne poziome paszowozy pozytywnie wpływają na energooszczędność w gospodarstwie hodowlanym dzięki niskiemu zużyciu paliwa.

Charakterystyka poziomych wozów paszowych

Poziome wozy paszowe są wyposażone we włoski system wagowy, który w nowatorski sposób ułatwia precyzyjne dawkowanie składników mieszanek TMR, co jeszcze bardziej wpływa na wydajność maszyny rolniczej. Aby poprawić ergonomię tego sprzętu, producenci często stosują niezależny układ hydrauliczny w standardzie ze stopą podporową. Takie rozwiązanie pozwoli rolnikom na łatwe agregowanie poziomych wozów paszowych z ciągnikiem o dużej mocy. Nowoczesna technologia uniemożliwia wymieszanie oleju, co poprawi wydajność i oszczędność maszyn rolniczych w gospodarstwach hodowlanych o różnej wielkości.

Markowa niemiecka przekładnia planetarna charakteryzuje się solidną budową. Przeniesienie napędu na ślimaki odbywa się poprzez mocne koła zębate – w taki sposób przedstawiciele firmy Tosun, producenta maszyn rolniczych, opisują techniczne rozwiązania w konstrukcji oszczędnych i wydajnych poziomych wozów paszowych. Paszowozy – aby stały się jeszcze efektywniejsze i oszczędniejsze – są projektowane na wymiar. W ten sposób sprzęt będzie pasować do rozmiarów każdych budynków gospodarskich, np. obór różnych wielkości.

Czy można zaoszczędzić na wozach paszowych?

Technologie, które są wykorzystywane podczas konstruowania nowoczesnych wozów paszowych, nieustannie ewoluują. Na targach maszyn rolniczych są przeprowadzane specjalne symulacje, które dokumentują przewagę poziomych paszowozów nad innymi rozwiązaniami. Testy porównawcze wykazują, że ten rodzaj wozów paszowych jest najlepszy na wielu polach. Uwzględniono jakość pocięcia i obróbki TMR-u, równomierność wysypania paszy na stole, analizę ekonomiczną, która opierała się na czasie pracy maszyny oraz wskaźniku zużycia paliwa. Wyniki testów są jednoznaczne: w przypadku poziomych wozów paszowych TMR można przygotować o wiele szybciej, co wpływa na przedłużenie żywotności i obniżenie kosztów paliwowych.

Inwestycja w poziome paszowozy jest argumentem na rzecz oszczędności w gospodarstwach hodowlanych. Warto zdecydować się na zakup takich maszyn rolniczych, gdyż pozwalają one zredukować koszty paliwo, a przy tym zwiększyć wydajność prac gospodarskich. Poziomy wóz paszowy może zużyć około 3 litrów oleju napędowego, podczas gdy inne sprzęty potrzebują do wykonania tych samych zadań aż ośmiu litrów. Liczby i testy potwierdzają, że ergonomiczne wozy to przyszłość rolnictwa na całym świecie.