Przedsiębiorca
21 grudnia 2018

Kilka pomysłów na zasłony do salonu

Zasłony pełnią wiele funkcji w pomieszczeniu – szczególnie tak reprezentatywnym, jak salon. W zależności od tego, jakie zasłony zastosujemy, możemy wywołać inny efekt. Wielu z nas zależy na tym, by uczynić pomieszczenie nieco bardziej przytulnym, indywidualnym, nowoczesnym lub przeciwnie – tradycyjnym. Wszystkie te efekty można osiągnąć dzięki odpowiednio dobranym zasłonom. Inspiracje możemy czerpać zewsząd, także z niniejszego artykułu, który może stanowić dobry wstęp.

Przede wszystkim funkcja użytkowa

Warto na początku zastanowić się nad użytkową funkcją zasłon. To ona determinuje między innymi to, z jakiego materiału powinny być nasze zasłony, wpływa też w pewnym stopniu na ich kolor. Wynika to przede wszystkim z tego, jak bardzo nasłoneczniony jest nasz salon oraz jak bardzo pragniemy osłonić się przed promieniami.

Zasłony z grubszego materiału i o ciemnym odcieniu znacznie lepiej ochronią nas przed słońcem, co może mieć ogromne znaczenie zwłaszcza dla tych z nas, którzy pracują w nocy i chcą zrelaksować się w dzień – wówczas osłonięcie się przed światłem zwiększa efektywność wypoczynku, także w salonie. Wybierając zasłony musimy zatem wziąć pod uwagę poziom nasłonecznienia panujący w naszym salonie, który zależy od tego, w którą stronę skierowane są okna.

Dokładne przeanalizowanie funkcji użytkowych naszych zasłon pozwoli na ograniczenie wyboru. Nie musimy się jednak obawiać, że będzie on mały – rynek obfituje bowiem w różne rozwiązania wnętrzarskie, które sprawiają, że nasze zasłony będą naprawdę wyjątkowe. W różnorodne produkty z tej kategorii możemy zaopatrzyć się w sklepie ART Zasłony.

Zasady doboru zasłon do salonu

Wśród najważniejszych zasad wyboru zasłon do salonu znajdziemy między innymi zalecenie zachowania spójności aranżacyjnej. Powinniśmy unikać zasłon, które nie pasują do wnętrza, czyli na przykład takich o silnie zaakcentowanych wzorach, gdy metraż naszego salonu jest niewielki.

Samo zaaranżowanie zasłon również ma niebagatelne znaczenie – można je wszak upiąć na bardzo wiele sposobów, co od razu zmienia ich kształt, a tym samym wrażenie, jakie wywołują. Dobrze upięte zasłony mogą wywołać efekt powiększenia lub zmniejszenia salonu, a także rozświetlą go lub przyciemnią – według potrzeb.

Dobierając zasłony musimy zwrócić uwagę na ich marszczenie – jeśli jest obfite, zasłony powinny być szersze, by zasłonić całe okno. Dobieranie zasłon zbyt wąskich to popularny błąd, którego powinniśmy się wystrzegać.

Salony nowoczesne idealnie dopełnią zasłony proste, ewentualnie w geometryczne wzory. Dobrze wyglądają także takie, na które naniesiono proste linie. Bardziej ciepłe są zasłony z motywami florystycznymi dopełnione dobrze dobranymi firankami. Warto zwrócić uwagę także na to, jakie meble znajdują się w salonie – jeśli mają odpowiednie kolory, warto, by zasłony nie odwracały od nich uwag, stanowiąc jedynie tło.