Centralny układ smarowania Przedsiębiorca
14 października 2021

Jakie złączki wykorzystuje się w systemach centralnego smarowania?

Układy centralnego smarowania, jak wiele innych instalacji o zastosowaniu przemysłowym, składają się z wielu większych lub mniejszych komponentów. Do tej drugiej kategorii zaliczamy bez wątpienia złączki, które, zgodnie ze swą nazwą, wykorzystywane są do tworzenia połączeń między innymi elementami, takimi jak dozowniki, rozdzielacze, przewody, pompy. Jakiego rodzaju złączki można wyróżnić?

Rodzaje złączek stosowanych w układach centralnego smarowania

Złącza dla układów centralnego smarowania to niewielkie, ale bardzo ważne elementy. Ich przeznaczeniem, zgodnie z nazwą, jest łączenie ze sobą pozostałych elementów instalacji – przewodów, punktów smarowania, pomp, dozowników i innych. Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • przyłącza proste,
  • przyłącza kątowe,
  • szybkozłącza,
  • dwuzłącza,
  • bloki łączące,
  • przyłącza grodziowe,
  • przyłącza typu banjo.

Wszystkie wymienione typy znajdziemy w ofercie firmy UCS, specjalizującej się w sprzedaży elementów dla przemysłowych układów centralnego smarowania.

Charakterystyka złączy do układów centralnego smarowania

Do produkcji złączy przeznaczonych dla układów centralnego smarowania wykorzystuje się stal węglową kutą bądź polimery techniczne. Tworzywa te odznaczają się przede wszystkim bardzo wysoką wytrzymałością, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Kolejną ważną ich cechą jest powłoka wykonywana w procesie cynkowania lub poprzez nałożenie specjalnej farby proszkowej. To z kolei zabezpiecza złączki do systemów przed destrukcyjnym działaniem utleniania – złączki mogą pracować nawet w środowisku, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza bez ryzyka, że ulegną niszczącym skutkom działania korozji.