kantor Przedsiębiorca
21 grudnia 2017

Kantory online w Polsce. Krótki historia internetowej wymiany walut

Początki internetowej wymiany walut w Polsce sięgają 2009 roku. Branża ta od początku charakteryzowała się ogromną dynamiką rozwoju. Według szacunków, wartość krajowego rynku kantorów online sięga dziś kwoty 30-40 miliardów złotych rocznie! Codziennie do punktów prowadzących działalność w sieci trafia nawet 40 milionów złotych od klientów zainteresowanych wymianą pieniędzy. A można zakładać, że trend ten będzie narastać.

Jak to wszystko się zaczęło?

Popularność kantorów internetowych w naszym kraju zaczęła przybierać na sile w 2011 roku, wraz z wprowadzeniem tak zwanej ustawy antyspreadowej. Nowe przepisy sprawiły, że posiadacze kredytów w walutach obcych mogli spłacać raty walutą bezpośrednio kupioną – na przykład frankami szwajcarskimi. Kantory online stały się wówczas bardzo konkurencyjne, oferując niezwykle atrakcyjne kursy wymiany walut. Okazję tę dość szybko dostrzeżono, a z czasem zaczęły z niej korzystać nie tylko osoby prywatne, ale też liczne przedsiębiorstwa.

Kantor internetowy w praktyce

Dokonywanie transakcji za pośrednictwem kantoru internetowego nie wiąże się jedynie z często niższymi kursami. To szereg innych udogodnień, związanych z uproszczeniem procedury wymiany walut. Jak to działa? Wystarczy założyć profil na stronie internetowej kantoru i zdefiniować numery rachunków bankowych (złotowe, dolarowe, euro i in.). Po zleceniu wymiany po określonym kursie należy przelać pieniądze na konto kantoru, a umówiona kwota wraca na nasz rachunek po przeliczeniu w preferowanej walucie. Co więcej, klient dysponuje możliwością zlecenia przelewu na rachunek innej osoby, na przykład kontrahenta. Cały proces odbywa się bez wizyty w punkcie stacjonarnym, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu – tłumaczy specjalista znanego kantoru internetowego centnet.pl.

Sukces wyrażony liczbami

Sukcesu kantorów internetowych nie da się zlekceważyć. W chwili obecnej działa w Polsce kilkadziesiąt takich placówek. Największe z nich stale się rozwijają i usprawniają jakość świadczonych usług – zapewnią standardy GIODO dotyczące przechowywania danych osobowych, jak również najwyższy certyfikat bezpieczeństwa witryny EV SSL (zielony pasek w adresie strony). Przypuszcza się, że wartość krajowego rynku wymiany walut online sięga kwoty 40 miliardów złotych rocznie. To suma waluty skupionej oraz sprzedanej. W przypadku transakcji dokonywanych w kantorach stacjonarnych, oscyluje ona wokół wartości 175 miliardów złotych (według danych NBP). Nie trudno wywnioskować, że profesjonalne kantory online zagarnęły niemal jedną piątą krajowego rynku wymiany walut – a to wszystko przy znacznie krótszym okresie działania. To najlepsze świadectwo ich dużej użyteczności.