wymiana-oleju Przedsiębiorca
27 września 2018

Kiedy należy wymieniać olej w samochodzie?

Olej w samochodzie, nazywany również olejem silnikowym, jest najważniejszym płynem eksploatacyjnym, dzięki któremu cały układ smarowania może pracować w odpowiedni i bezpieczny sposób. Niestety wciąż nie wszyscy właściciele i użytkownicy pojazdów wiedzą, jak często i kiedy najlepiej wymieniać olej w samochodzie. Warto być świadomym, że zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do poważnej usterki pojazdu.

Za co odpowiada olej silnikowy w samochodzie?

Na początku warto wyjaśnić, za co odpowiada olej w samochodzie. Przede wszystkim redukuje tarcie między pracującymi tłokami a cylindrami, co ogranicza hałas podczas pracy silnika. Oprócz tego zmniejsza do minimum opór pracy silnika, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa. Kolejnym zadaniem oleju silnikowego jest chłodzenie pracujących i nagrzewających się części silnika, a także wyłapywanie i usuwanie zanieczyszczeń, które wyłapuje filtr oleju. Jednak jednym z ważniejszych zadań jest ochrona części silnika przed ewentualną korozją. Jest to możliwe dzięki specjalnym dodatkom antykorozyjnym, jakie zawarte są w oleju silnikowym.

Dlaczego olej się starzeje?

Przede wszystkim każdy kierowca powinien wiedzieć, że olej silnikowy ulega starzeniu, na skutek czego nie może już zapewniać właściwej ochrony częściom jednostki napędowej. Starzenie się oleju jest związane z utlenianiem się poszczególnych dodatków, jakie zawiera ten płyn. Przede wszystkim doprowadza do tego ogromny nacisk i bardzo wysoka temperatura niektórych części silnika (nawet do 900°C). Innym czynnikiem, który prowadzi do starzenia się oleju jest niska jakość produktu. Warto więc zainwestować w dobrej jakości olej, jaki można kupić, np. w sklepie z autoczęściami CARWIT z siedzibą w Szczecinie. Kupując odpowiedni olej do samochodu, można mieć niemal 100% pewności, że produkt spełnia swoje zadanie i umożliwia bezpieczną pracę silnika. Tym samym właściciel pojazdu wydłuża żywotność silnika.

Kiedy należy wymieniać olej w samochodzie?

Przejdźmy zatem do najważniejszego pytania. Jak często trzeba wymieniać olej w samochodzie? Jest to zawsze określone przez producentów danej marki i modelu samochodu. Graniczna data to od 15 tys. do nawet 50 tys. przejechanych kilometrów, w przypadku olejów silnikowych tzw. long life. Jednak mechanicy sugerują, że po 20 tys. km. W przypadku starszych samochodów, gdzie kondycja silnika nie jest najlepsza lub używa się najtańszego paliwa, wymiana oleju w samochodzie jest obowiązkowa po przejechaniu 10 tys. km. Nowoczesne samochody posiadają specjalne czujniki, które informują kierowcę, że należy jak najszybciej wymienić olej w pojeździe. W przypadku samochodów z instalacją gazową, wymiana oleju odbywa się po przebiegu 10 tys. km.