Przedsiębiorca
8 maja 2018

Kiedy niezbędna jest skuteczna deratyzacja?

Gryzonie zamieszkujące budynek mieszkalny czy przemysłowy to spory problem, z którym uporać się można jedynie dzięki wynajęciu specjalistów. Profesjonalna firma zajmująca się deratyzacją jest w stanie zwalczyć pojawiające się na terenie danej posesji szczury, ale nie tylko. Wykorzystywane środki to gwarancja spokoju i skutecznego wyeliminowania kłopotu z gryzoniami. Jakimi dokładnie?

Szkodliwe szczury

Gryzoniem, z którym nieodłącznie kojarzy się deratyzacja, jest szczur. Uważany jest on powszechnie za szkodnika znacząco przyczyniającego się m.in. do rozwoju groźnych chorób. Szczury przenoszą tularemię, włośnicę, dur brzuszny, a nawet dżumę, co czyni zakażone osobniki bardzo groźnymi dla ludzi. Gryzonie te są ponadto nosicielami bakterii czy pasożytów, takich jak np. wszy lub pchły. Skuteczne pozbycie się szczurów możliwe jest dzięki deratyzacji przeprowadzonej przez firmę Dezmark. Nowoczesne metody stosowane przez specjalistów są w stanie wyeliminować szybko rozmnażającą się populację gryzoni, które są w stanie zniszczyć lokalne ekosystemy. Szkody są też odczuwalne przez człowieka – nierzadko szczury wyjadają zapasy jedzenia znajdujące się m.in. w piwnicach, zanieczyszczają miejsca pobytu odchodami. Czasem za sprawą ich działania uszkodzeniom ulegają instalacje w budynkach – nadgryzione przez szkodniki kable przestają pełnić swoją docelową funkcję, co prowadzi w konsekwencji do zaprzestania pracy całych układów. Może to mieć poważne konsekwencje dla budynków użytkowych, dlatego w przypadku zauważenia szczurów na ich terenie, warto zlecić kompleksową deratyzację. Jakich jeszcze gryzoni to dotyczy?

Wiele zagrożeń

Szczury nie są jednak jedynymi gryzoniami, które swoją działalnością szkodliwie wpływają na funkcjonowanie człowieka na konkretnym obszarze. Uciążliwe są także myszy przyczyniające się do niszczenia zapasów żywności czy urządzeń. Zagrożeniem dla rolników i ogrodników są z kolei nornice. Gryzonie te żywią się korzeniami roślin, w tym takimi z uprawianych warzyw, które ulegają nieodwracalnym zniszczeniom. Wypędzenie nornic z działki może być problematyczne, dlatego warto zlecić to fachowcom zajmującym się profesjonalną deratyzacją. Są oni w stanie wyeliminować także krety, które podobnie jak nornice wykopują obszerne tunele, niszcząc tym samym powierzchnię działki, np. skrupulatnie pielęgnowany trawnik. Specjalistyczne firmy zajmujące się deratyzacją są więc skutecznym wsparciem w walce z wieloma różnymi gryzoniami. Niekoniecznie muszą to być szczury – choć są one najpowszechniejszymi szkodnikami, to zagrożenie może się też pojawić ze strony myszy, nornic czy kretów.