minikoparka Przedsiębiorca
28 sierpnia 2018

Kiedy warto skorzystać z minikoparki

Minikoparka to, w porównaniu ze standardowymi koparkami, niewielkich rozmiarów urządzenie, które dotrze wszędzie tam, gdzie zwykła maszyna nie będzie miała możliwości wjechać. Używana do drobnych prac budowlanych, zarówno przez inwestorów, jak i prywatne osoby, na stałe zagościła w ofercie wielu firm, sprzedających maszyny budowlane. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Minikoparki to jednonaczyniowe maszyny hydrauliczne o masie eksploatacyjnej nie większej, niż 15 ton. Wyposażone są w podwozie gąsiennicowe, lemiesz oraz mechanizm kolumny obrotu wysięgnika. W wielu sklepach znajdziemy dedykowany minikoparkom osprzęt, czyli widły, nożyce, świder oraz młot hydrauliczny. Dodatkowe akcesoria sprawiają, że minikoparka jest obecnie jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych. Przyjrzyjmy się bliżej sytuacjom, w których warto z niej skorzystać.

Instalacje podziemne

Ze względu na swoje niewielkie gabaryty, przekładające się na możliwość zastosowania omawianego sprzętu tam, gdzie standardowe koparki nie dadzą rady wjechać, lub gdzie, ze względu na swoją wagę, mogłyby spowodować szkody, stosuje się minikoparki. Przede wszystkim używa się ich podczas układania lub naprawy różnego rodzaju instalacji podziemnych. Dotyczy to zarówno wykopów pod przewody instalacyjne wzdłuż ulic miast czy osiedli, jak i pod domowe wykopy pod kable energetyczne, telefoniczne czy światłowody na prywatnych posesjach. Jeśli chcemy się przekonać, jak działa omawiane urządzenie, bez ponoszenia kosztów inwestycji w nowy sprzęt, skorzystajmy z oferty wynajmu minikoparki, którą przygotowała dla swoich klientów wypożyczalnia maszyn Mobil Serwis. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sami przekonamy się o zaletach omawianego sprzętu. Jest to również rozwiązanie dla osób, które planują jego jednorazowy użytek.

Odwadnianie

Niska waga oraz niewielkie rozmiary powodują, że minikoparki doskonale nadają się do prac odwadniających. Nie zapadają się i nie grzęzną w ziemi na terenach podmokłych. Będą pomoce w odwadnianiu budynku, a także podczas biologicznego oczyszczania ścieków, szamba czy zbiorników deszczowych.

Fundamenty

Inną sytuacją, w której warto skorzystać z minikoparki, są wykopy pod fundamenty domu jednorodzinnego, zwłaszcza na działce o niewielkiej powierzchni. Minikoparka przyda się również do innych prac okołobudowalnych, takich jak wykopy pod przydomowe oczyszczalnie ścieków czy gruntowe wymienniki ciepła. Jeśli marzysz o oczku wodnym na swojej posesji, ale boisz się poważanego zdewastowania terenu wokół obszaru wykonywanych robót, z pomocą przyjdzie omawiane urządzenie. Precyzja działania bowiem, to jego największa zaleta, pozwalająca przeprowadzać nawet najbardziej delikatne prace, związane z ingerencją w grunt.