Księgowa w biurze rachunkowym Przedsiębiorca
19 czerwca 2020

Kiedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe świadczy kompleksowe usługi księgowe i podatkowe. Zakres usług zazwyczaj obejmuje prowadzenie księgowości, obsługę kadrowo-płacową przedsiębiorstwa, a także przygotowywanie sprawozdań finansowych lub pomoc w interpretacji przepisów podatkowych. Z usług biura rachunkowego warto jednak skorzystać nie tylko wtedy, kiedy mamy już firmę, ale również w sytuacji, kiedy chcemy dopiero zarejestrować działalność.

Każda firma zobowiązana jest do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych. Forma prowadzenia księgowości jest zależna od statusu prawnego oraz dochodów. Na podstawie skrupulatnie zbieranych danych możliwe jest naliczanie podatków i rozliczanie się z urzędem skarbowym, ocena stanu finansowego przedsiębiorstwa, a także uzyskanie zewnętrznych dofinansowań. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego też większość firm decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, które kwestie prowadzenia księgowości oraz inne związane z finansami oraz sprawami kadrowymi przejmuje na siebie, dbając o prawidłową ewidencję oraz prowadzenie rozliczeń.

Zakres usług biura rachunkowego

Warto na początek określić, czym zajmują się biura rachunkowe. Przede wszystkim oczywiście prowadzeniem księgowości – czyli ewidencjonowaniem dokumentów finansowych, takich jak faktury, a także innych, związanych z działalnością firmy: umów, rozliczeń rocznych lub sprawozdań finansowych. Biura rachunkowe tworzą również dokumenty dla urzędów oraz organów państwowych, przygotowują umowy dla zatrudnianych pracowników oraz listy wynagrodzeń. Zajmują się przygotowaniem sprawozdań finansowych, pomagają w interpretowaniu przepisów podatkowych, rozliczają zeznania roczne PIT, reprezentują przedsiębiorców przed Urzędem Skarbowym, a także powiadamiają o należnościach, między innymi do ZUS. Biuro rachunkowe, znając kondycję przedsiębiorstwa może również zaproponować optymalizację podatkową lub zmianę systemu rozliczeń, a tym samym zmniejszenie wydatków – oczywiście w legalny sposób.

Prowadzenie księgowości to jednak nie wszystko. Wiele biur rachunkowych, na przykład biuro rachunkowe GALANT ze Szczecina oferuje również pomoc doświadczonego doradcy podatkowego jeszcze przed założeniem działalności. Rejestracja firmy wiąże się z wieloma formalnościami, które należy dopełnić. Konieczny jest również wybór właściwej formy działalności gospodarczej oraz sposobu jej opodatkowania.

Kiedy skorzystać z usług biura rachunkowego?

Odpowiedź na to pytanie zawiera się pokrótce powyżej. Z usług biura rachunkowego warto skorzystać wówczas, kiedy prowadzimy firmę i potrzebujemy pomocy w prowadzeniu księgowości oraz kwestiach kadrowo-płacowych. Pomoc biura może być również nieoceniona, kiedy dopiero planujemy zarejestrowanie działalności. W każdym przypadku doświadczeni pracownicy zagwarantują poprawne i terminowe przygotowanie oraz złożenie niezbędnych dokumentów, deklaracji oraz opłat.

Jest to również rozwiązanie dla firm, które nie chcą lub nie mają możliwości zatrudnienia dodatkowego pracownika odpowiedzialnego za rozliczenia. W przypadku outsorcingu usług księgowych nie trzeba martwić się zapewnieniem dodatkowego miejsca pracy i związanego z tym wynagrodzenia. Nie wspominając o konieczności zakupu oprogramowania księgowego, które konieczne jest do prowadzenia rozliczeń. Współpraca z biurem rachunkowym prawdopodobnie będzie zdecydowanie tańsza niż zatrudnienie osoby odpowiedzialnej za księgowość. Zwłaszcza, jeśli wybierze się nowoczesne rozwiązania, na przykład e-księgowość.

Korzyści płynące ze współpracy z biurem rachunkowym

Niezależnie od tego, czy firma rozlicza się za pomocą pełnej, czy uproszczonej księgowości może skorzystać z usług biura rachunkowego. Zazwyczaj jest to możliwe na trzy sposoby: tradycyjne, czyli dostarczając dokumenty i faktury do siedziby biura, w biurze przedsiębiorcy, czyli z oddelegowaniem pracownika do wykonywania czynności bezpośrednio w firmie lub przez internet, przekazując dokumenty w formie elektronicznej. Ostatnia forma, czyli e-księgowość jest propozycją niezwykle interesującą ze względu na niższe koszty prowadzenia. Poza tym usługa wirtualnej księgowości dostępna jest o każdej porze i z każdego miejsca. Z powodzeniem dokumenty i faktury można wysyłać w dogodnym terminie, niezależnie od tego, gdzie się właśnie znajdujemy.

Dodatkowo biuro rachunkowe zapewnia terminowe i rzetelne rozliczenia. Nawet niewielka niedopłata lub opóźnienie może być związane z karami finansowymi – dzięki współpracy z biurem rachunkowym możemy tego uniknąć. Poza tym, jak już wspomnieliśmy, doświadczeni pracownicy znając dokładnie finanse firmy będą w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Warto więc skorzystać z ich doświadczenia oraz wiedzy, na każdym etapie prowadzenia własnej działalności.