Przedsiębiorca
17 kwietnia 2019

Klimatyzatory kanałowe, co warto o nich wiedzieć?

Dzisiaj w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym, czy też publicznym, bardzo wydajnym rodzajem klimatyzatorów, są urządzenia kanałowe. Nie są one zatem montowane przy sufitach, jako widoczne sprzęty, ale są ukryte wysoko w ścianie, podobnie jak wentylacja. Ich realizacja zaś powinna być przeprowadzona głównie, już w fazie budowy deweloperskiej określonego obiektu – przed jego wykończeniem.

Rozwiązanie dla całego budynku

Klimatyzatory kanałowe to przede wszystkim rozwiązanie dla całego budynku. Są to bowiem konstrukcje, które wyróżniają się wieloma przewodami rozprowadzonymi po obiekcie w ścianach i suficie, kończąc swoją drogę w każdym pomieszczeniu, zapewniając nawiew chłodnego/ciepłego powietrza w zależności od potrzeb. Warto przy tym wiedzieć, że dla domu jednorodzinnego, wystarczy zastosować klimatyzatory kanałowe, które będą podłączone do jednej jednostki centralnej. Tu istotne jest również to, że w przypadku budownictwa biurowców, urzędów, szkół, czy szpitali, wielokrotnie klimatyzatory kanałowe, podłączone są dodatkowo pod system BMS (Zarządzanie Automatyką Budynku, odpowiednik SmartDom, dla większych obiektów).

Niewidoczna konstrukcja i cicha praca

Największymi zaletami klimatyzatorów kanałowych, w porównaniu z klimatyzatorami podstropowymi, stojącymi, kasetonowymi, przypodłogowymi, czy ściennymi, jest ich niewidoczna konstrukcja. Jak już wspomniano, są one montowane w ścianach i suficie tak, aby widoczne były tylko podłużne kratki wdmuchujące powietrze. Nie tylko jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, ale wielokrotnie bardziej wydajne. Klimatyzatory kanałowe, wdrażane są bowiem, najczęściej już w fazie budowy danego obiektu, dlatego idealnie współgrają z systemem wentylacyjnym z rekuperacją, z dobranym sposobem ogrzewania obiektu, a także z zastosowaną termoizolacją. Często wybierane są do domów jednorodzinnych w stylu modernistycznym, skandynawskim, czy klasycznym, i przede wszystkim są dedykowane dla budownictwa pasywnego tj. energooszczędnego. Ich dodatkową zaletą jest zaś cicha praca i niski poziom awaryjności.

Warto wiedzieć! Obecnie klimatyzatory kanałowe najczęściej wybierane są także przez zarządców ośrodków przemysłowych, hal magazynowych itd.

Wysokiej jakości klimatyzatory kanałowe – jaką markę wybrać?

Jeśli chodzi o klimatyzatory kanałowe, warto wybierać rozwiązania technologiczne sprawdzonych marek, które stawiają na tworzenie konstrukcji spełniających normy środowiskowe ErP, a także, które działają w klasie oszczędnościowej A+++! Mowa zatem głównie o konstrukcjach przygotowywanych przez dwa giganty świata elektronicznego: LG i Mitsubishi, które każdego roku wypuszczają na rynek coraz to nowocześniejsze klimatyzatory kanałowe. Ich wdrożeniem w budynku, sprzedażą, a także przeglądami i serwisem, zajmuje się zaś w Polsce, między innymi renomowana firma ASCOKLIMA! Z jej pełną ofertą warto zapoznać się na dedykowanej stronie www.