badania-profilaktyczne-kobiet Przedsiębiorca
4 maja 2017

Kobiecy kalendarz, czyli czas na badania profilaktyczne

Według raportu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej co trzeci pod względem częstości zachorowań u kobiet jest rak szyjki macicy. Kobiety w Polsce coraz częściej decydują się na profilaktykę, co jest bardzo dobrym znakiem. O zdrowie należy zadbać samemu. Sprawdź, jak często i w jakim wieku należy wybrać się na badania profilaktyczne.

Badania po 20.

Jeśli przekroczyłaś 20 lat to pomimo zdrowego i silnego organizmu musisz zacząć myśleć o profilaktyce. Oprócz podstawowych badań takich jak morfologia, OB czy stężenie glukozy we krwi, należy wybrać się do ginekologa na badanie oraz wykonanie cytologii. W ten sposób specjalista pobiera próbkę wydzieliny z nabłonka szyjki macicy, na podstawie której można stwierdzić, czy komórki mają odpowiedni kształt oraz budowę. To proste, bezbolesne, ale bardzo ważne badanie profilaktyczne kobiet. Dzięki niemu można zdiagnozować stany zapalne, nadżerkę oraz raka szyjki i trzonu macicy, a także nowotwór jajnika. Pamiętaj także o samobadaniu piersi, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu, dokładnie co miesiąc w tym samym dniu.

Profilaktyka po 30.

Skontroluj swój wzrok u okulisty i zbadaj cholesterol. Warto także przeprowadzić RTG klatki piersiowej raz na dwa lata. Po przekroczeniu trzydziestki należy wykonać profilaktyczne USG piersi, aby wykluczyć wszelkie zmiany w strukturze, takie jak guzy czy torbiele, oraz zbadać przewody mleczne.

Pierwszą mammografię trzeba wykonać po 36. roku życia i należy ją powtarzać co pięć lat. Wybierz się także do ginekologa, aby wykonać badanie ginekologiczne i cytologię. Powtarzaj to raz do roku. Wykonaj także USG przezpochwowe narządów rodnych, które jest niezwykle ważne w ginekologii, jako jedyne badanie rozpoznaje raka jajnika bez widocznych objawów. Specjalistyczne gabinety, takie jak u lekarza ginekologa położnika Jacka Nowowiejskiego, wyposażone są w profesjonalną aparaturę, dzięki temu wykonasz badanie przy kontrolnej wizycie u ginekologa.

A po 40.?

Raz na 10 lat należy zbadać poziom hormonów tarczycy oraz pracę serca przez EKG. To także czas na lipidogram, czyli badanie cholesterolu, frakcji i trójglicerydów przynajmniej raz na dwa lata. Po przekroczeniu „czterdziestki” USG piersi, mammografię oraz USG narządów rodnych powinno się wykonywać raz na dwa lata. Częstotliwość badań powinna wzrosnąć, a o wszystkim poinformuje Cię lekarz. Warto także zrobić raz na trzy lata USG jamy brzusznej, gastroskopię i kolonoskopię, aby wykluczyć problemy żołądkowo-jelitowe.

Badania profilaktyczne dla kobiet 50+

W tym wieku powinno się wykonywać większość badań, które miały miejsce do tej pory, ale zdecydowanie częściej. Raz do roku odwiedzaj ginekologa, aby wykonywać cytologię i USG narządów rodnych, a także co dwa lata powtarzaj mammografię. Do tego co roku: badaj poziom hormonów tarczycy, wykonaj EKG, podstawowe badania krwi i odwiedź okulistę.