Kominy zewnętrzne Przedsiębiorca
26 czerwca 2020

Komin zewnętrzny – kiedy jest konieczny?

Komin spalinowy to niezbędny element konstrukcji każdego domu ogrzewanego przy użyciu konwencjonalnych paliw, takich jak węgiel, gaz czy olej. Standardowo wbudowany jest w konstrukcję domu i nierozerwalnie z nim złączony, zdarzają się jednak takie sytuacje, w których konieczne jest zbudowanie komina w domu już istniejącym. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest komin zewnętrzny

Kiedy zbudować komin zewnętrzny?

Komin zewnętrzny to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla domów, które przeszły gruntowną przebudowę, w wyniku której zmieniono położenie urządzenia grzewczego, wymieniono urządzenie na inny model lub dodano więcej urządzeń grzewczych zasilających oddzielne instalacje. Niekiedy do takich zmian dochodzi po latach od postawienia budynku i wbrew pierwotnym założeniom projektowym, które w ogóle nie uwzględniały tych modyfikacji. Oczywiście można powstający w ten sposób problem rozwiązać przeprowadzając kolejne ingerencje w konstrukcję budynku w celu przebudowania istniejącego komina lub zbudowania drugiego wewnątrz domu. Zazwyczaj jednak jest to po prostu nieopłacalne. Pozostaje jeszcze pytanie, czemu postawienie komina zewnętrznego jest konieczne?

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami kotły grzewcze powinny być podłączane do oddzielnych przewodów kominowych – wyjaśnia przedstawiciel firmy KominflexPrzyłączenie przewodu do dwóch urządzeń może mieć wiele konsekwencji, między innymi prowadzić do uszkodzenia przewodu i jego rozszczelnienia, co w dalszej kolejności skutkować będzie ryzykiem zaczadzenia domowników, czy też nieprawidłowym ciągiem. Jeśli decydujemy się na zmianę w układzie grzewczym, koniecznie musimy pomyśleć również o tym, w jaki sposób będziemy odprowadzać spaliny. Może się zdarzyć, że zakupiony przez nas nowy kocioł wymaga połączenia z przewodem kominowym o średnicy tak dużej, że nie da się go umieścić w murowanym kominie w naszym domu, nawet jeśli zostanie on wcześniej poddany frezowaniu w celu powiększenia go.

Prawidłowo wykonany komin zewnętrzny

Kominy zewnętrzne mogą być murowane, wykonane przez ścianie budynku, jednak wymaga to wykonania fundamentów pod taką konstrukcję. Dlatego znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem są kominy ceramiczne lub wykonane ze stali. W tym drugim przypadku rodzaj stali musi być adekwatny do rodzaju spalanego paliwa – dla paliw stałych, takich jak węgiel i drewno odpowiedni będzie komin ze stali żaroodpornej, zaś dla gazu i oleju, ze stali kwasoodpornej. Niezależnie od rodzaju tworzywa, komin musi być bardzo precyzyjnie dopasowany do urządzenia grzewczego i solidnie przytwierdzony do ściany budynku. Ważny jest jego kształt oraz wymiary – musi być prosty i postawiony pionowo, ponadto mieć odpowiednią wysokość i średnicę, by zapewnić prawidłowy ciąg. Dla kominów ze stali kwasoodpornej ważne jest, by miały one odpowiednią izolację, która zapobiegnie nadmiernemu wychładzaniu się spalin i w konsekwencji skraplaniu pary wodnej.