Przedsiębiorca
25 marca 2019

Kompletny system fotowoltaiczny – najważniejsze komponenty

Wydajny system fotowoltaiczny składa się z wielu elementów. To nie tylko charakterystyczne ogniwa, ale też wiele specjalistycznych urządzeń czy akcesoriów. Skompletowanie ich pozwala na efektywne pozyskiwanie energii elektrycznej – muszą być jednak dopasowane względem siebie i odpowiednio skonfigurowane. Jakie zatem najważniejsze komponenty wskazują firmy zajmujące się dostarczaniem kompletnych systemów fotowoltaicznych?

Właściwy moduł

Najbardziej charakterystycznym elementem systemów fotowoltaicznych są specjalne ogniwa. W przypadku budynków wykorzystujących taki rodzaj pozyskiwania energii montuje się je najczęściej na dachach, gdzie są w stanie uzyskać najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Firmy zajmujące się dystrybucją rozwiązań w zakresie fotowoltaiki proponują różne rodzaje modułów. Mogą to być m.in. wersje polikrystaliczne i monokrystaliczne. Pierwsze z nich są częściej montowane w Polsce ze względu na panujący tutaj klimat i tym samym zachmurzenie. Monokrystaliczne panele bardzo wysoką sprawność osiągają bowiem wyłącznie w bezchmurne, słoneczne dni.

Ciekawym rozwiązaniem jest moduł typu szkło-szkło. Tego typu panele posiada w swojej rozbudowanej ofercie firma Solar-Bau Sp. z o.o., która dostarczyć może nowoczesne moduły fotowoltaiczne szklane wysokiej jakości. Dzięki specjalnej konstrukcji i zastosowaniu laminowanego szkła hartowanego charakteryzują się one bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na wiele czynników środowiskowych. Co jeszcze oprócz ogniw musi się znaleźć w kompletnym systemie fotowoltaicznym?

Niezbędne akcesoria

Po wyborze modułów warto zadbać o efektywne zarządzanie generowaną energią oraz przemianę prądu stałego w zmienny. To zadanie dla inwertera sieciowego, który powinien być dopasowany do konkretnej instalacji. Pełne doradztwo w tym zakresie oferują firmy zajmujące się dostarczaniem elementów fotowoltaiki, do których zalicza się także niezbędne akcesoria. Szeroki asortyment obejmuje bowiem okablowanie dla projektów fotowoltaicznych, a także ogrodzenie typu siatka-panele.

W rozbudowanej ofercie tego typu specjalistycznych firm znaleźć można również falowniki i transformatory, dzięki którym cała instalacja pracuje prawidłowo i jest wystarczająco wydajna. Należy również zadbać o wysokiej jakości akcesoria łączeniowe do systemów fotowoltaicznych, czyli tzw. combiner boxy, a także rozgałęźniki czy specjalne złącza. Elementy powinny wyróżniać się wodoszczelnością, co pozwoli na ich wieloletnie, bezawaryjne użytkowanie. Najwyższą jakość komponentów systemów fotowoltaicznych gwarantują jedynie renomowani dystrybutorzy materiałów dla fotowoltaiki.