pc Przedsiębiorca
6 kwietnia 2018

Komputer używany czy nowy. Co lepsze?

Planujesz zakup PC-ta? Współczesne technologie zachwycają bogactwem wyboru. Wśród sprzętu stacjonarnego znajdziemy wiele części i podzespołów przeznaczonych do złożenia, a także gotowe do użytku komputery. Istotne przy wyważeniu potrzeb jest ustalenie, czy zależy nam na komputerze nowym, czy też może dopuszczamy wybór sprzętu używanego. Zakup PC-ta z drugiej ręki wcale nie musi oznaczać niższej jakości. To błędny stereotyp, któremu ulega wiele niedoświadczonych osób. Nabyciem takiego komputera warto zainteresować się zwłaszcza, gdy jest to sprzęt poleasingowy o przyzwoitych parametrach.

Dlaczego warto sięgać po sprzęt poleasingowy?

Używane komputery stacjonarne – szczególnie te pochodzące z linii biznesowych – bardzo często posiadają zadowalające parametry techniczne. Wszak używany niekoniecznie znaczy przestarzały. Spora część PC-tów poleasingowych to sprzęty zaledwie dwu-trzyletnie, o niskim stopniu wyeksploatowania. Takie urządzenia sprawdzają się doskonale przy wykonywaniu podstawowych czynności, służąc pracy i rozrywce. A skoro już o rozgrywce mowa – wielbiciele gier nie poczują się stratni. Sporo sklepów z używaną elektroniką oferuje niezwykle atrakcyjne komputery gamingowe. Krótko mówiąc, dla każdego według potrzeb!

Warunki zakupu komputerów używanych

O przewadze PC-tów używanych często decyduje kryterium ceny. Rynek elektroniki cechuje się sporą dynamiką rozwoju, sprzęt szybko się zmienia i traci na wartości. W efekcie, bardzo dobry komputer z drugiej ręki jesteśmy w stanie zakupić nawet o połowę taniej od fabrycznie nowego modelu. To istotna oszczędność, zwłaszcza gdy nie mamy specjalnie wyśrubowanych wymagań. A co z awaryjnością – czy sprzęt używany szybciej się nie zepsuje? Jak pokazują doświadczenia użytkowników elektroniki, niekoniecznie. Większość poważnych awarii komputerów występuje w pierwszych miesiącach użytkowania i często wiąże się z ukrytą wadą fabryczną. Po tym czasie rzadko który egzemplarz odmawia posłuszeństwa. Przyjmując jednak, że zdarzy się usterka, zawsze chronią nas prawa konsumenckie. Sklepy oferują wielomiesięczne gwarancje na proponowany sprzęt, nawet gdy pochodzi on z drugiej ręki. Dzięki temu mamy 100% pewności, że nie zostaniemy postawieni w nieprzyjemnej sytuacji.

Gdzie szukać używanych komputerów?

Gdzie powinniśmy szukać taniej, używanej elektroniki? Na tak postawione pytanie już pośrednio odpowiedzieliśmy. Pomocą służą firmy sprzedające sprzęt poleasingowy. Dobrym przykład stanowi sklep Polbit, prowadzący sprzedaż internetową i stacjonarną. Znajdziemy tam PC-ty znanych i cenionych producentów, takich jak Dell, Lenovo czy HP. Wśród szerokiego asortymentu dostępne są również laptopy, monitory, drukarki, poszczególne podzespoły oraz akcesoria. Wystarczy zapoznać się z określonym produktem, kliknąć i złożyć zamówienie. Znalezienie alternatywy dla nowego komputera nigdy nie było aż takie łatwe!