Kondensatory hybrydowe Przedsiębiorca
1 września 2021

Kondensatory hybrydowe jako rodzaj superkondensatorów

Kondensatory są od lat stosowane w różnych urządzeniach, zapewniając ich prawidłowe funkcjonowanie oraz ochronę przed przepaleniem podzespołów. Wraz z biegiem czasu producenci musieli szukać coraz to nowszych rozwiązań, tak aby dotrzymać kroku galopującemu wręcz rozwojowi technologicznemu. Sprawdź, czym są kondensatory hybrydowe i dlaczego nazywa się je superkondensatorami.

Czym są kondensatory hybrydowe?

Urządzenia zwane kondensatorami są rodzajem akumulatora, a ich głównym zadaniem jest filtrowanie wahań napięcia. Znaleźć je można na płytce drukowanej, znajdującej się wewnątrz sprzętów, w najrózniejszych formach. Występują zarówno w postaci owalnego słupka, jak i niewielkiego metalowego elementu, zatem nie zajmują zbyt dużej powierzchni. Od innych kondensatorów odróżnia je ich budowa, na którą składają się dwie asymetryczne elektrody. Pierwsza posiada większą pojemność elektrochemiczną, a druga elektrostatyczną.

Sposób działania kondensatorów hybrydowych postanowił przybliżyć nam specjalista z firmy Westerberg, producenta rozwiązań OEM dla przemysłu:

Kondensatory hybrydowe są nowoczesnym gatunkiem akumulatorów elektrolitycznych, które zostały stworzone z myślą o urządzeniach wykazujących większe częstotliwości podczas działania. Oprócz niewielkich rozmiarów, kondensatory hybrydowe charakteryzują się również większą stabilnością podczas większych skoków poboru prądu. Te natomiast zdarzają się zazwyczaj podczas uruchomienia urządzenia, ponieważ podczas rozruchu osiągany jest najczęściej najwyższy pobór. Wtedy też pojawia się największe ryzyko wystąpienia awarii lub przepaleń pozostałych podzespołów, czemu kondensatory mają właśnie zapobiegać. W ten sam sposób zapewnia się też większy poziom bezpieczeństwa oraz ustabilizowanie pracy urządzenia, bez względu na skoki poboru prądu pojawiające się podczas jego działania.

Dlaczego kondensatory hybrydowe nazywane są superkondensatorami?

Superkondensatory odróżniają się od swoich mniej zaawansowanych odpowiedników bardzo dużą pojemnością elektryczną. Charakteryzują się też bardzo krótkim czasem zarówno ładowania jak i rozładowania, dzięki czemu mogą sprawniej stabilizować skoki napięcia o niezwykle wysokich parametrach. Tego typu kondensatory dzielą się dodatkowo na trzy podkategorie, w których znajdują się kondensatory pseudopojemnościowe, elektrochemiczne i właśnie hybrydowe.

Kondensatory hybrydowe są uważane za wyjątkowo stabilne i bezpieczne, właśnie ze względu na swoje właściwości, kwalifikujące je do kategorii superkondensatorów. Nazwa ta została nadana tego typu urządzeniom nie tylko ze względu na dużą pojemność elektryczną, ale i szereg innych zalet. Urządzenia te są właściwie bezobsługowe i nie wymagają kontroli poziomu ich naładowania. Ze względu na ich konstrukcję, rozładowanie kondensatora hybrydowego do zera nie niesie ze sobą ryzyka szybszego zużycia się, ponieważ są one w stanie prawidłowo funkcjonować nawet po osiągnięciu miliona cykli ładowania.