Konstrukcje stalowe w magazynie Przedsiębiorca
26 kwietnia 2020

Konstrukcje stalowe kluczowe dla branży logistycznej

Branża logistyczna ściśle związana z transportem nieustannie się rozwija. Praca w niej wymaga praktycznych, a jednocześnie innowacyjnych rozwiązań. Aby ułatwić przechowywanie i transport towarów niezbędna jest produkcja nowoczesnych konstrukcji i urządzeń. Materiałem, który ma w logistyce najszersze zastosowanie jest stal. Podpowiadamy, jakie produkty można z niej wykonać oraz gdzie się je najczęściej wykorzystuje.

Najważniejsze zalety stali

Stal, czyli stop żelaza oraz węgla, już od najdawniejszych lat była wykorzystywana do produkcji maszyn i skomplikowanych konstrukcji. Do jej największych zalet należy duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, czyli skrajne temperatury lub wilgoć. Na uwagę zasługuje też fakt, że konstrukcje stalowe znoszą bardzo duże obciążenia.

Specjaliści z firmy BestTap są przekonani, że: Stal wyróżnia się korzystnym stosunkiem ładunku do masy konstrukcji nośnej. Jednocześnie jest dość lekka, więc budowa i przenoszenie najbardziej skomplikowanych produktów nie sprawia większych trudności.

Branża logistyczna charakteryzuje się potrzebą ciągłych modyfikacji w sprzęcie. Konstrukcje stalowe są bardzo lekkie i mobilne, więc można je dowolnie przekształcać. Ich montaż jest niezwykle szybki i nie wymaga użycia kleju lub zaprawy.

Przykłady konstrukcji stalowych w logistyce

Aby przechowywanie i transport materiałów był możliwy, konieczna jest obecność przestronnego magazynu. Ważne jest też, aby poruszanie się po nim było proste i intuicyjne. Wszystkie towary muszą być uporządkowane, a jednocześnie łatwo dostępne.

Dobrym przykładem praktycznych konstrukcji stalowych jest antresola magazynowa. Tworzy na powierzchni obiektu drugą, a nawet trzecią kondygnację, dzięki czemu magazyn powiększa się.

Wyposażeniem antresoli stalowej powinny być specjalne schody przemysłowe. Co istotne, można je wykorzystać także na zewnątrz budynku. Schody stanowią bezpieczne i wygodne przejście na wyższe kondygnacje. Producenci wzbogacają je o szereg zabezpieczeń, które czynią je jak najbardziej stabilnymi i wytrzymałymi. Aby w jeszcze większym stopniu ułatwić przemieszczanie się po magazynie, warto zainwestować w podest roboczy. 

Branża logistyczna często wymaga transportu nietypowych towarów, o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Ich przenoszenie umożliwiają wózki technologiczne, przystosowane do materiałów niespaletyzowanych lub o zmiennym gabarycie i podstawie transportowej. Dzięki nim przedsiębiorca ma pewność, że jego towary nie ulegną uszkodzeniu.