Przedsiębiorca
1 kwietnia 2019

Korzyści wynikające z ubezpieczenia własnego biznesu

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń przeznaczonych właśnie dla działalności gospodarczej. Najpopularniejsze z nich, czyli polisy OC w niektórych przypadkach są obowiązkowe. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wymagane np. od przedsiębiorców z branży finansowej czy kancelarii prawnych. Czy i kiedy z takiego zabezpieczenia powinny korzystać z firmy, na których nie ciąży taki obowiązek?

Polisa OC jako warunek działalności

W przypadku przedsiębiorstw, których działalność wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością, posiadanie polisy OC jest wymogiem koniecznym do uzyskania i utrzymania licencji na świadczenie usług. Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy m.in. biur rachunkowych, ubezpieczycieli, linii lotniczych, biur wycieczkowych, kancelarii prawnych oraz doradców podatkowych.

Posiadanie aktualnej polisy OC w takim przypadku jest z jednej strony obowiązkiem, którego spełnienie jest warunkiem prowadzenia działalności, z drugiej zaś gwarantem, że nawet w sytuacji przypadkowego spowodowania bardzo dużej szkody, firma nie poniesie strat grożących bankructwem – zauważa ekspert z firmy UBEZPIECZENIA Artur Jabłoński w Warszawie.

Dobrowolne ubezpieczenie biznesu

Ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim istnieje zawsze, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa czy charakter prowadzonej działalności. Kiedy spełnienie roszczeń osoby poszkodowanej przekracza możliwości finansowe firmy, właściciel działalności może w kilka chwil stracić zasoby, na które pracował przez wiele lat. Niewątpliwie największą zaletą ubezpieczenia OC działalności gospodarczej jest możliwość uniknięcia takiej finansowej katastrofy.

Dodatkowe ubezpieczenia dla firmy

Wykupienie polisy OC działalności gospodarczej opłaca się bez względu na rodzaj prowadzonego przedsiębiorstwa, jednak w niektórych branżach i sytuacjach dobrym pomysłem jest jest posiadanie dodatkowych ubezpieczeń.

Dodatkowe ubezpieczenie jest tym bardziej wskazane, im większą wartość posiada majątek firmy. Ubezpieczenie mienia firmy trzeba wziąć pod uwagę w przypadku, gdy funkcjonowanie przedsiębiorstwa opiera się o wykorzystanie specjalistycznych maszyn i narzędzi. W przypadku firm transportowych nieodzowne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia floty pojazdów czy ubezpieczenia transportowego Cargo. Korzystając z ubezpieczenia samochodu z pakietem Assistance, można liczyć na szybką pomoc o dowolnej porze dnia i nocy, również za granicą.

W firmach, które przypisują duże znaczenie dobrym warunkom pracy swoich kadr, wskazane jest wykupienie dodatkowych ubezpieczeń pracowniczych. Takie polisy, wykraczające poza standardowe pakiety ZUS, są bardzo ważnym elementem przyciągającym pracowników i przywiązującym ich do przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji korzyścią dla pracodawcy jest większe  zaangażowanie i lojalność pracowników, co przekłada się na ich wydajność.