prosiak w chlewni Przedsiębiorca
6 kwietnia 2020

Koszt budowy chlewni. Od czego zależy?

Stawianie budynków inwentarskich wiąże się z pewnymi kosztami, które warto poznać. Cena chlewni jest uzależniona od jej podstawowych parametrów i wyposażenia. Mają na nią wpływ również powierzchnia, specyfika pomieszczeń, dodatkowe udogodnienia, a nawet projekt. Jeśli więc chcesz zainwestować w taką budowę, musisz mieć pogląd, jak to wygląda w praktyce. Od czego dokładnie zależy więc koszt stawiania chlewni?

Budowa chlewni – jakie są z nią związane koszty?

Przede wszystkim na koszt stawiania chlewni ma wpływ powierzchnia użytkowa. Może ona wynosić przykładowo 1760 m², a może to być 1000 m². Ten parametr jest istotny już na samym początku inwestycji. Jak wiadomo, równie ważną rolę odgrywa pojemność samego budynku. Czasami powstają chlewnie na 300 sztuk zwierząt, a nierzadko na aż 2 tysiące. Od tego jest właśnie uzależniony rozmiar obiektu.

Ponadto na koszt budowy ma wpływ ilość pomieszczeń. Chlewnia może się składać z porodówki, odchowalni, tuczarni, miejsca do karmienia, pojenia… rozkład pomieszczeń, ich wielkość i specyfika odgrywa niebagatelną rolę. Na cenę składają się materiały eksploatacyjne i wyposażenie. Jeśli już o tym pierwszym mowa, chlewnia najczęściej jest obiektem murowanym lub stalowym. Wybór tworzywa też się przekłada na inwestycję.

Jeśli zaś chodzi o wyposażenie, ma ono ogromny wpływ na koszt budowy chlewni – zaczynając od podstaw, takich jak instalacje i urządzenia chłodnicze oraz ocieplające. Obecnie popularnością się cieszą kotły na ekogroszek i chociaż jest to droższy wydatek – na przestrzeni czasu nadzwyczaj ekonomiczny, opłacalny i ekologiczny. Odnośnie do wentylacji, coraz częściej jest stosowana podciśnieniowa.

 Wyposażenie powinno być jak najlepsze. Nie warto wybierać najtańszych zamienników, a dobrej jakości sprzęt nie będzie generował kosztów związanych z naprawami. Tak więc nie można zapomnieć o karmnikach, również dostosowanych do karmienia na mokro. Do tego niezbędne są dokarmiacze dla prosiąt i automaty paszowe. Ponadto należy zapewnić bezpieczne wygrodzenia dla zwierząt, z dobrych materiałów – na przykład z deski PCV.

W koszt budowy wchodzi też między innymi oświetlenie. To ono ma ogromny wpływ na dobrostan zwierząt i wyniki produkcyjne. Najlepiej się sprawdza technologia ledowa.

Od czego zacząć budowę chlewni?

Budowę powinno się zacząć od wyboru odpowiedniej firmy, która solidnie przygotuje projekt i zajmie się jego wykonaniem. Ponadto dokładne koszty inwestycji można poznać właśnie dopiero po konsultacjach z profesjonalistami. Warto stawiać na sprawdzonych fachowców, takich jak z przedsiębiorstwa Wesstron, którzy oferują też budowę obiektów inwentarskich pod klucz.

Po określeniu kosztów można bez problemu rozpocząć przedsięwzięcie. Najlepiej stawiać na zautomatyzowane rozwiązania, które unowocześnią chlewnię i usprawnią pracę, co przełoży się na zyski.