Przedsiębiorca
28 września 2018

Koszty naprawy blacharskiej – jak powstają?

Udając się do warsztatu samochodowego z zamiarem zlecenia naprawy blacharskiej możemy zastanawiać się nad sposobem jej wyceny. Słusznie – kwestia ta jest bowiem dość skomplikowana. Tak naprawdę nawet sam mechanik nie będzie wiedział dokładnie, ile będzie kosztowała jego praca, dopóki nie rozbierze przynajmniej części naszego pojazdu. Musimy być na to przygotowani.

Z czego wynika koszt naprawy blacharskiej?

Odwiedzając warsztat wyspecjalizowany w blacharstwie – taki jak warsztat blacharsko-lakierniczy Bogusława Zająca w Krakowie – musimy być przygotowani na to, że nie od razu otrzymamy informację na temat dokładnej ceny danej naprawy. Wynika to z faktu, że uczciwa i rzetelna wycena tego typu napraw wymaga zwykle przynajmniej częściowego rozebrania auta oraz dokładnej oceny jego stanu. Odrobina cierpliwości z pewnością się nam opłaci – otrzymamy dokładną informację na temat kwoty, jaką będziemy musieli przygotować. Takie podejście jest na tyle zrozumiałe, że nawet towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się z faktem, że informacja o koszcie napraw nie trafi do nich natychmiastowo. Musimy jednak pamiętać, że czasem zdarzają się sytuacje, w których dodatkowe uszkodzenia wychodzą na jaw już po rozpoczęciu napraw blacharskich. Nie należy się tym zrażać, bo nawet najlepszy mechanik samochodowy nie jest w stanie na pierwszy rzut oka ocenić wszystkich uszkodzeń i pełnego zakresu naprawy, której ma zamiar się podjąć.

Miejmy zatem na uwadze, że początkowa wycena, chociaż przeprowadzona według najlepszej wiedzy specjalisty blacharza, może ulec zmianie – i zwykle będzie to zmiana na niekorzyść dla nas. Nie powinno nas to martwić, jeśli koszty pokryje ubezpieczenie, ale jeśli dokonujemy naprawy na własną rękę, lepiej byśmy przygotowali na to większą sumę pieniędzy.

Inne czynniki wpływające na cenę naprawy blacharskiej

Na wycenę naprawy blacharskiej wpływa nie tylko zakres uszkodzeń, ale też wybór odpowiedniego warsztatu samochodowego. Te autoryzowane przez producenta danej marki pojazdów potrafią cenić się dużo wyżej, zazwyczaj gwarantując przy tym wysoką jakość obsługi. Nie oznacza to oczywiście, że w innych warsztatach nie możemy liczyć na podobny poziom – ważna jest jednak przede wszystkim dobra komunikacja, określenie naszych oczekiwań i zakresu finansowego. Jeśli położymy nacisk na jakość, efekt finalny powinien nas zadowolić.

Możemy także zapoznać się z dostępnymi technikami blacharskimi. Na drodze rozmów z mechanikiem, blacharzem czy lakiernikiem poznamy opcje, na które możemy się zdecydować – każda ma swoje zalety i wady, a wybranie właściwej pozwoli zbalansować koszty i zyski. Wystrzegajmy się jednak najtańszych rozwiązań – te nie wystarczą nam na długo i przykładowa naprawa nadkoli mało trwałym sposobem jest niewarta swojej ceny (niezależnie od tego, jak niska by ona była).