kredyt-konsolidacyjny Przedsiębiorca
12 września 2018

Kredyty konsolidacyjne dla firm. Czy to się opłaca?

Każda firma poszukuje jak najbardziej opłacalnych źródeł finansowania. Ciekawą opcją dla przedsiębiorców są kredyty konsolidacyjne. To specyficzny rodzaj kredytu, stworzony z myślą o podmiotach obarczonych kilkoma różnymi zobowiązaniami kredytowymi, które można skonsolidować w ramach jednego, nieco korzystniejszego produktu kredytowego.

Dlaczego kredyt konsolidacyjny?

Prowadzenie firmy na własny rachunek to często niełatwa i niewdzięczna sprawa. Drogie, krótkoterminowe kredyty mogą zachwiać finansową stabilizacją przedsiębiorstwa, a w najgorszym razie doprowadzić do jego bankructwa i upadłości. Kredyty konsolidacyjne dla firm pozwalają zapobiec tego typu niefortunnym sytuacjom, konsolidując w ramach jednego zobowiązania kilka zaciągniętych kredytów. Połączenie kilku zobowiązań kredytowych w jedno wiąże się z jednolitą, przeważnie nieco niższą stopą procentową, ujednoliconym (dłuższym) okresem spłaty oraz niższą miesięczną ratą kredytową. To właśnie redukcja miesięcznej raty kredytu stanowi główną zachętę dla skorzystania z takiej oferty kredytowej.

Plusy i minusy kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to idealne rozwiązanie dla firm, których płynność finansowa jest zagrożona z uwagi na obowiązek comiesięcznego spłacania kilku rat kredytowych. Skupienie zobowiązań w ramach jednego produktu stanowi spore wytchnienie dla portfela. Ważne, aby o kredyt starać się dostatecznie wcześnie, przy wystąpieniu pierwszych problemów. Firmy w poważnych tarapatach finansowych nie są wiarygodnym partnerem i nie budzą zaufania kredytodawców, co może się wiązać z odmową przyznania kredytu lub też podniesieniem oprocentowania. Warto również pamiętać o naturalnej konsekwencji otrzymania kredytu konsolidacyjnego i związanego z tym wydłużenia okresu spłaty kredytu. Ze wzrostem liczby lat, na które zaciągane jest zobowiązanie, rośnie odsetkowa część kredytu.

To element, który należy wziąć pod uwagę, planując decyzję kredytową. Aby dobrze rozważyć wszelkie za i przeciw, najlepiej zwrócić się o radę do dobrego pośrednika kredytowego. Firmy takie jak dFinance.pl pomagają w uzyskaniu korzystnych i dostosowanych do potrzeb warunków kredytowania, bez potrzeby wychodzenia z domu. Warto z tej szansy skorzystać. Zdarzają się sytuacje, w których kredyt konsolidacyjny, w połączeniu z dodatkową gotówką na dowolny cel, staje się poważnym zastrzykiem finansowym, wpływającym na poprawę kondycji firmy.