nagrzewnice powietrza Przedsiębiorca
29 czerwca 2020

Kryteria wyboru nagrzewnic powietrza

Utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń jest istotne nie tylko z punktu widzenia komfortu ludzi w nim przebywających. Może być również niezbędne do prawidłowego wykonywania określonych prac, np. w zakładach fabrycznych lub warsztatach. Wtedy konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowego źródła ciepła pod postacią specjalnej nagrzewnicy. Jak wybrać urządzenie, by spełniało nasze oczekiwania?

Nagrzewnica – olejowa, gazowa czy elektryczna?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie nagrzewnicy jest sposób, w jaki urządzenie wytwarza energię cieplną. Może ono działać zużywając paliwo – czyli gaz lub olej – bądź też energię elektryczną. Dlaczego jest to tak ważne?

– W zależności od tego, z jaką nagrzewnicą mamy do czynienia, musimy liczyć się z różnymi ograniczeniami oraz kosztami – wyjaśnia przedstawiciel firmy Spawaj.euW przypadku urządzeń zasilanych gazem lub olejem mamy do czynienia między innymi z produkcją spalin, które są trujące dla ludzi i zwierząt, dlatego urządzenie stosowane w pomieszczeniach zamkniętych powinny być wyposażone w system odprowadzania szkodliwych produktów spalania na zewnątrz budynku. Jeśli nagrzewnica takiego systemu nie posiada, można ją stosować wyłącznie w otwartych przestrzeniach, np. na placach budowy.

Drugą kwestią jest, że do wydajnego spalania paliwa, nagrzewnice olejowe i gazowe potrzebują stałego dostępu do tlenu, dlatego jeśli mają być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych, to pomieszczenia te muszą posiadać odpowiednio wydajny system wentylacji. Bez tego jakość powietrza w pomieszczeniu spadnie, a z nim również wydajność urządzenia. Nagrzewnice elektryczne nie mają takich ograniczeń – nie potrzebują dostępu do powietrza, nie produkują spalin, mogą być stosowane właściwie w każdego rodzaju pomieszczeniu. Ich minusem jest to, że wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, co powoduje, że koszty ich eksploatacji są wyższe, niż w przypadku nagrzewnic olejowych i gazowych.

Moc nagrzewnicy

Wiemy już, jakiego rodzaju nagrzewnica powietrza spełni nasze oczekiwania. Drugą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest moc urządzenia. Im większa moc, tym więcej ciepła nagrzewnica jest w stanie wyprodukować w danej jednostce czasu. Powszechnie zakłada się, że nagrzewnica o mocy 1 kW jest zdolna ogrzać pomieszczenie o powierzchni do 30m2, jednak należy uwzględnić tu również jakość izolacji pomieszczeń oraz pożądany przyrost temperatury w stosunku do temperatury panującej we wnętrzu kiedy nie działa w nim żadne ogrzewanie. Obliczenie wymaganej mocy może okazać się trudne, dlatego warto skorzystać przy tym z pomocy sprzedawcy.

Cena

Ważnym kryterium wybory nagrzewnicy jest również jej cena. Najtańsze nagrzewnice kupimy już za kilkadziesiąt złotych, te z najwyższej półki mogą kosztować między 1000 a 2000 złotych. Cena uzależniona jest między innymi od mocy urządzenia – najtańsze modele sprawdzą się więc praktycznie wyłącznie jako dodatkowe źródło ciepło w małych kubaturach.