Zaklejanie kartonu taśmą pakową Przedsiębiorca
16 lipca 2020

Kryteria wyboru taśmy pakowej

Taśma pakowa to produkt bardzo prosty w swoich założeniu, a jednocześnie niezwykle przydatny. Sprawdzi się nie tylko w każdym gospodarstwie domowym, ale również w sklepie, magazynie, na poczcie i wielu innych miejscach. Zazwyczaj używa się jej do zaklejania pudełek z produktami, choć jej zastosowanie może być o wiele szersze. Wszystko pod warunkiem, że wybierzemy produkt odpowiedni do naszych potrzeb. Co brać pod uwagę?

Szerokość taśmy

Jedną z najbardziej widocznych różnic między poszczególnymi rodzajami taśm, jest ich szerokość. Jest to również jedno z najważniejszych kryteriów wyboru taśmy. To właśnie od szerokości zależy zastosowanie taśmy, a także – w dużym stopniu zabezpieczenie kartonu czy paczki. Taśmy o szerokości kilkudziesięciu milimetrów stosowane są przede wszystkim w zamykaniu kartonów oraz paczek z towarem. Węższe taśmy pakowe sprawdzą się np. przy zaklejaniu przesyłek listowych lub przy dekoracyjnym pakowaniu prezentów.

Długość taśmy

Generalnie im więcej taśmy na rolce, tym lepiej. Przed kupnem produktu warto oczywiście sprawdzić, ile zapłacimy za jego metr, jednak ogólnie sprawdza się zasada, że kupienie dłuższej taśmy jest z finansowego punktu widzenia lepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli prowadzimy działalność, w której taśma jest niezbędna (np. prowadzimy sprzedaż wysyłkową i potrzebujemy taśmy do pakowania przesyłek).

Rodzaj nośnika

Taśma pakowa to nic innego jak długi nośnik pokryty klejem. Nośniki mogą być wykonywane z różnych tworzyw, co wpływa na ich specyficzne właściwości. Przykłady? Taśmy z PVC (polichlorku winylu), PP (polipropylenu) lub papieru – każda z nich znajduje nieco inne zastosowanie, każda ma swoje plusy i minusy. Przed kupieniem taśmy warto dowiedzieć się, do jakich celów została przeznaczona.

Taśmy ciche

Każdy, kto choć raz korzystał z taśmy pakowej, zapewne doskonale wie, że podczas odwijania oddzielająca się od rolki warstwa wydaje charakterystyczny, trzeszczący dźwięk. Dźwięk ten, jeśli powtarza się zbyt często, może przeszkadzać innym osobom w naszym otoczeniu. Aby minimalizować ten dyskomfort, producenci taśm, tacy jak marka tesa, wprowadzili do swojej oferty tzw. taśmy cichoodwijalne. Dzięki nim możemy używać taśmy bez ryzyka, że komuś będziemy tym przeszkadzać.

Estetyka

Aspekt estetyczny również jest ważny w wyborze taśmy pakowej. Często jest ona przezroczysta, co sprawia, że nie wpływa na estetykę opakowania (np. znajdujących się na nim nadruków), jednak w sprzedaży dostępne są również taśmy w różnych kolorach. Niektóre firmy, takie jak sklep taśmy24.pl posiadają w ofercie możliwość wykonania taśm klejących z nadrukiem, np. z logo firmy. Kolorystyka oraz nadruki pozwalają na lepszą identyfikację marki i są również nośnikiem reklamy.

Temperatura działania

Ważnym parametrem taśm pakowych jest zakres temperatur, w jakich utrzymują one swoje właściwości. Jest to bardzo ważne, ponieważ zarówno przy zbyt wysokich, jak i zbyt niskich temperaturach może dojść do osłabienia kleju i otwarcia paczki czy przesyłki.