Przedsiębiorca
11 października 2019

Księgowość firmowa i obsługa kadr, czyli główne zadania biura rachunkowego

Biura rachunkowe tworzą grupy doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów w zakresie księgowości, finansów i kwestii podatkowych świadcząc kompleksowe usługi głównie dla firm. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z takiego rozwiązania, oszczędzając w ten sposób swój czas, redukując koszty oraz minimalizując ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w prowadzonej dokumentacji, co niejednokrotnie skutkuje wysokimi karami finansowymi. Główne obszary ich działania to księgowość i obsługa kadrowo-płacowa. W czym pomagają biura rachunkowe?

Dokumentacja pod lupą

Każdy kto kiedykolwiek miał styczność z księgowością, wie, że to dość skomplikowane i zawiłe kwestie, wymagające bardzo specjalistycznej wiedzy i znajomości przepisów prawa w zakresie podatków i formalnego funkcjonowania firm. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż w Polsce prawo regularnie ulega modyfikacjom poprzez wprowadzanie zmian i nowelizacji ustaw. To główne czynniki decydujące o podjęciu przez przedsiębiorców współpracy z zewnętrznymi firmami, czyli profesjonalnymi biurami rachunkowymi, takimi jak Dekret24. Ich głównym zadaniem jest odciążenie właścicieli firm i przejęcie na swoje barki odpowiedzialności związanej z szeroko pojętą księgowością. Chodzi tu przede wszystkim o prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli tak zwanej pełnej księgowości, zarządzenie podatkowymi księgami przychodów i rozchodów, administrowanie ewidencji środków trwałych czy tych dla potrzeb podatku VAT. Co więcej, zajmują się sporządzaniem i badaniem sprawozdań finansowych, pakietów konsolidacyjnych, a także analizą systemu kontroli wewnętrznej i wypłacalności. Oprócz tego ich działalność obejmuje doradztwo w zakresie organizacji systemu rachunkowego, doradztwo podatkowe oraz optymalizację obciążeń podatkowych. W najbardziej skrajnych przypadkach wyprowadzają przedsiębiorstwa z nagromadzonych zaległości.

Obsługa kadrowo-płacowa

Prowadzenie wszystkich formalnych spraw w kwestii rachunkowości, usprawniających funkcjonowanie przedsiębiorstwa wykonywane przez zewnętrzną firmę zwane jest profesjonalnie outsourcingiem usług księgowych. Obszar działania obejmuje wówczas także obsługę kadrowo-płacową. Zakres czynności związanych z tym działem uzależniony jest od specyfiki działalności gospodarczej i potrzeb z nią związanych. W ogólnym rozumieniu sprowadza się  jednak do prowadzenia i dopełniania obowiązków dotyczących pracownika, m. in. przygotowywania, archiwizowania umów o pracę i tych o charakterze cywilnoprawnym, wystawiania świadectw pracy oraz licznych zaświadczeń socjalnych i ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Specjaliści z biura rachunkowego Dekret24 zajmują się rozliczaniem urlopów, kontrolowaniem czasu pracy, sporządzaniem listy płac i dokumentacji związanej w wypłacanymi wynagrodzeniami. Do ich obowiązków należy również komunikacja z urzędami i instytucjami państwowymi i reprezentowanie przed nimi interesów przedsiębiorcy. Ważną kwestią jest również przygotowywanie deklaracji rozliczeniowych i przesyłanie ich do ZUS-u.