Pozycjoner spawalniczy Przedsiębiorca
8 marca 2021

Który pozycjoner spawalniczy wybrać?

Co zrobić, aby skrócić czas spawania, zmniejszyć koszty produkcji, a przy okazji dostarczyć produkt jak najwyższej jakości z idealnie wykonanym spawem? Może to być trudne – szczególnie w przypadku wielkogabarytowych detali. Z pomocą przychodzą jednak różnego rodzaju obrotnice, obrotniki spawalnicze, pozycjonery spawalnicze. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich. Który pozycjoner spawalniczy wybrać?

Czym jest pozycjoner spawalniczy?

Pozycjoner spawalniczy to urządzenie ułatwiające pracę spawacza. Pozwala na dowolne ustawianie zamocowanego w nim przedmiotu w celu wygodnej obróbki. Praca z ciężkimi, wielkogabarytowymi detalami bez pomocy pozycjonera byłaby niemożliwa lub bardzo trudna. Stołem roboczym maszyny można dowolnie obracać, a także przechylać, dzięki czemu łatwo jest znaleźć najlepszą pozycję do pracy. Tego typu urządzenia pozwalają zwiększyć efektywność, dokładność, a także obniżyć koszty produkcji. Dodatkowo pozwalają na wygodniejszą i bardziej komfortową pracę spawacza, co znacząco wpływa na jego wydajność.  Łatwiejszy dostęp do obrabianego przedmiotu podnosi jakość spawu, a także produktu końcowego. Wpływa to bezpośrednio na zadowolenie klienta i podnosi standard przedsiębiorstwa.

Wszechstronne zastosowanie pozycjonery spawalnicze zawdzięczają możliwości ustawienia w nich obrabianego detalu tak, aby dostęp do niego z każdej strony był jak najprostszy. Urządzenie to wykonuje trzy niezależne ruchy:

  • podnoszenie,
  • obrót ramieniem,
  • obrót stołem.

Większość pozycjonerów spawalniczych ma również możliwość regulowania pochylenia. Urządzenie wyposażone jest w specjalne płyty osadzone na stabilnym i wytrzymałym wysięgniku, które są stołem roboczym maszyny. To właśnie do niego mocowane są przy pomocy złączek, uchwytów i innych elementów obrabiane przedmioty. Płyty te mogą przemieszczać się w różnych osiach w zależności od zadanych parametrów. Manipulowanie niewielkimi elementami spawanymi jest stosunkowo proste, chociaż mały detal nie oznacza łatwego wykonania poprawnego spawu. Pozycjoner spawalniczy to nie tylko ułatwienie w stabilnym ustawieniu kilkudziesięciotonowych przedmiotów, ale również tych mniejszych, dzięki czemu wykonany spaw jest wysokiej jakości.

Pozycjoner, stół obrotowy czy obrotnica?

Wybór pomiędzy pozycjonerem, stołem obrotowym i obrotnicą nie jest taki oczywisty. Nie ma uniwersalnego manipulatora spawalniczego, dlatego wszystko zależy od obrabianych detali. W przypadku elementów cylindrycznych dobrze jest sięgnąć po obrotnice kolumnowe lub obrotniki rolkowe. Te drugie mocowane są do podłoża, dzięki czemu pozwalają na największą stabilność i precyzję podczas spawania. Stoły obrotowe pracują jednoosiowo i wykonują jedynie ruch obrotowy w wybranym kierunku. Można do nich wygodnie przymocować dany detal, a dzięki możliwości obrotu wykonać równe połączenie spawane. Jeśli jednak operatorowi zależy na możliwości pochylenia, dobrze sięgnąć po pozycjoner spawalniczy.

Odpowiedni pozycjoner spawalniczy

Na rynku dostępnych jest wiele pozycjonerów spawalniczych. Który z nich wybrać? Jak mówi pracownik firmy Bartom – producent pozycjonerów i obrotników spawalniczych:

Każdy pozycjoner spawalniczy ma możliwość wyboru kierunku i prędkości obrotu, a większość nowoczesnych urządzeń pozwala na pochylenie stołem roboczym. Wybór odpowiedniego pozycjonera spawalniczego powinien być zatem dyktowany ciężarem obrabianych przedmiotów. Najmniejsze urządzenia to niewielkie pozycjonery spawalnicze warsztatowe, które pozwalają na obróbkę lekkich detali do 100 kg. Oprócz nich z łatwością można znaleźć pozycjonery pracujące z detalami o masie do 1 tony, 3 ton czy 5 ton. Są to urządzenia przeznaczone do lekkich prac spawalniczych na przykład związanych z podwoziem samochodów osobowych. W przypadku spawania cystern, podwozi ciężarówek i innych ciężkich detali dobrze jest sięgnąć po pozycjonery spawalnicze o nośności do 10 ton. Warto zwrócić uwagę, czy nośność podana przez producenta odnosi się do każdej pozycji. Niekiedy wypisane wartości tyczą się jedynie obrotu, a w przypadku pochylenia są one znacznie niższe. Pozycjonery produkowane przez naszą firmę mają tę samą nośność w każdej pozycji.

Stół roboczy pozycjonera spawalniczego wykonuje płynny ruch obrotowy w dowolnym kierunku przy zadanej prędkości. Ponadto ma możliwość regulacji pochylenia. Dzięki temu można dowolnie przemieszczać obrabianym detalem w każdej płaszczyźnie. Jeśli wykonywane prace wymagają najwyższej precyzji i łatwego dostępu do obrabianego detalu z każdej strony, pozycjoner spawalniczy jest doskonałym wyborem. Ponadto urządzenie to doskonale sprawdza się również do wykonywania takich czynności jak spawanie, cięcie, spawanie, szlifowanie, montowanie czy  malowanie.