kupno-bydła Przedsiębiorca
5 lipca 2017

Kupno bydła – gdzie i na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kupno bydła do hodowli, należy dokładnie przemyśleć, z jakim gospodarstwem hodowlanym lub firmą zajmującą się profesjonalnie skupem i sprzedażą zwierząt hodowlanych czy rzeźnych chcemy nawiązać współpracę. Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając sprzedawcę i do kogo najlepiej się udać, by być zadowolonym z dokonanej transakcji?

Zaufanie to podstawa

Wybór odpowiednich zwierząt hodowlanych nie jest wcale taki prosty jak mogłoby się wydawać. Firm proponujących skup i sprzedaż bydła pojawia się na rynku sporo, ale czy każdej można zaufać?

Mimo że rolnicy mają spore doświadczenie w swojej dziedzinie, kupno bydła może sprawiać problem. Najważniejsze jest wybranie sprawdzonej firmy. Powinna mieć ona wieloletnie doświadczenie i być sprawdzona przez szerokie grono klientów. Informacji na temat gospodarstwa można szukać wśród znajomych rolników, a także w Internecie. Im większa hodowla zwierząt, tym lepiej.

Firma handlująca zwierzętami hodowlanymi powinna mieć niezbędne zaświadczenia i zezwolenia sanitarne, dokładnie takie jakie posiada Markopol. Marek Korzycki. Zwróćmy uwagę, że według polskiego prawa, bydło powinno mieć pełną dokumentację hodowlaną, dlatego wszelkie transakcje z niesprawdzonym źródłem mogą skończyć się kupnem chorych zwierząt.

Liczy się zdrowie

Gospodarstwo powinno przeprowadzać na bieżąco badania weterynaryjne oraz szczepić cielęta. Mamy także prawo zapytać właścicieli, czy zwierzęta są zbadane pod względem ilości przeciwciał we krwi po okresie odpajania siarą oraz czy mają karty leczenia, aby uzyskać jak najwięcej informacji na temat ich stanu zdrowia. W dobrym gospodarstwie nie powinno być także problemu z uzyskaniem podstawowych informacji na temat np. cieląt, które powinno się wybierać w podobnym wieku.

Przed zakupem można skontaktować się z właścicielem firmy i spytać, jak wygląda aktualna sprzedaż bydła. Podczas wizyty w gospodarstwie należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich żyją zwierzęta, a także czy są żywotne i zdrowe. Sam wygląd zewnętrzny gospodarstwa ma tutaj znaczenie.

Warto także skorzystać z oferty takiej firmy, która ma w ofercie również profesjonalny transport zwierząt, który odbędzie się w humanitarny i bezpieczny sposób.

Mimo wszystkich zasad, których należy się trzymać, trzeba też pamiętać o tym, że nikt nie da nam gwarancji, że zakupione zwierzęta hodowlane nie rozchorują się w najbliższym czasie.  Jeśli decydujemy się na nowo poznaną firmę, nie kupujmy na początek większej liczby sztuk bydła. Zaufajmy sprawdzonym firmom dla własnego bezpieczeństwa.