wybrać wynajem samochodu dostawczego Przedsiębiorca
17 kwietnia 2020

Kupno czy wynajem samochodu dostawczego – co wybrać?

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: kupno czy wynajem samochodu dostawczego? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. W tym pierwszym przypadku nabywca zyskuje własność, którą może modernizować do woli. Jednak wynajem jest wygodniejszy i praktyczniejszy, a korzystający z usługi nie musi się martwić serwisem, OC, naprawami, a szeroka oferta pojazdów kusi. Które rozwiązanie jest więc lepsze?

Wynajem samochodu dostawczego – czy się opłaca?

Na wynajem dostawczaka decydują się przede wszystkim firmy budowlane, transportowe, przemysłowe i rolnicze. Bywa on też nieoceniony w trakcie przeprowadzek i remontów. Nie da się ukryć, że coraz więcej osób nie chce inwestować w drogie auta, zaciągać kredytów czy jednorazowo wydawać dużych kwot. Dlatego stawiają one na wygodny, korzystny cenowo i łatwo dostępny wynajem.

Ponadto przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność lub takie, które nie mają jeszcze płynnej sytuacji finansowej, preferują mniej obciążające budżet rozwiązania.

Tak więc wynajem samochodu dostawczego często ma charakter długoterminowy i obowiązuje nawet przez okres do 3 lat. Możliwość krótkoterminowego i długoterminowego wypożyczenia nie zobowiązuje do podpisywania nieelastycznych umów. W dodatku pojazdy z reguły nie mają więcej niż 2 lata i są objęte gwarancją producenta. Niektóre modele są też wyposażone w chłodnię, windę i sypialnię. Możliwość przewozu do 12 palet to również nie lada udogodnienie.

Kolejną zaletą wynajmu dostawczaka jest wygoda. Opłaty uiszcza się co miesiąc w stałych kwotach, a serwis, OC i przeglądy nie są w gestii wynajmującego. Wszystkim się zajmuje firma oferująca usługę. Co istotne, wypożyczenie nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a właściciel może je wpisać do kosztów. Co za tym idzie – podatek dochodowy będzie niższy.

Warto wiedzieć, że w razie uszkodzenia pojazdu, firma oferuje samochód zastępczy. Nie musisz więc na własną rękę szukać środka transportu lub co gorsza – z niego rezygnować, co generowałoby duże straty. Poza tym szeroka oferta modeli jest bardzo kusząca. Jeśli zaś samochód Ci się znudzi lub przestanie być potrzebny, nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego zrezygnować.

Kupno samochodu dostawczego – czy warto się na nie zdecydować?

Własny samochód dostawczy to znakomite rozwiązanie dla osób, które lubią mieć pojazdy na własność. Ponadto niektórzy zwolennicy motoryzacji czują satysfakcję, kiedy auto należy tylko do nich. Możliwość tuningowania i modyfikowania samochodu też bywa interesująca.

Jak mówi specjalista z firmy Trip Car, warto więc rozpatrzyć zalety obydwóch rozwiązań. Wynajem to minimum formalności, kupno zaś pozwala się cieszyć własnością. Pod uwagę trzeba także wziąć sytuację finansową i opłacalność danej alternatywy.