Kupno hiszpańskiej nieruchomości Przedsiębiorca
8 lutego 2021

Kupno hiszpańskiej nieruchomości z przejęć bankowych. Czy to się opłaca?

Hiszpańskie nieruchomości cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród inwestorów z całej Europy. Ofert jest na tyle dużo, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Zazwyczaj jednak, w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego wiążą się z wysoką ceną. Świetną alternatywą mogą być nieruchomości z przejęć bankowych. Czym dokładnie są i czy opłaca się w nie inwestować? Tłumaczymy!

Czym są nieruchomości z przejęć bankowych?

Na rynku dostępny jest szeroki zakres ofert nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż. Wśród nich znaleźć można również nieruchomości z przejęć bankowych. Ich historia wiąże się z kryzysem gospodarczym, który dotknął kraj na przełomie 2008-2009 roku. Początkowo, atrakcyjne warunki kredytów hipotecznych w hiszpańskich bankach oraz rosnąca w szalonym tempie liczba pozwoleń na budowę sprawiły, że nowe budynki powstawały szybko i w dużej ilości. W czasie kryzysu ceny nieruchomości gwałtownie spadły, a osoby, które zdecydowały się na wzięcie kredytu – nie były w stanie ich spłacać. Następstwem tych zdarzeń było zajmowanie zadłużonych nieruchomości przez banki, a następnie wystawianie ich w licytacjach.

Pomimo upływu lat, hiszpański rynek, a w szczególności Costa Blanca, czyli środkowe wybrzeże nad Morzem Śródziemnym rozciągające się na długości wynoszącej blisko 250km, w dalszym ciągu jest bogaty w nieruchomości z przejęć bankowych.

Czy opłaca się kupno nieruchomości z przejęć bankowych?

Nieruchomości wystawiane na licytacjach bankowych mogą być dobrą okazją do nabycia własnego mieszkania czy domu w Hiszpanii za mniejsze pieniądze. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zazwyczaj lokale sprzedawane w ten sposób są obarczone dużym ryzykiem.

Jak tłumaczy agent nieruchomości z firmy EsphousesJako ekspert w zakresie hiszpańskich nieruchomości mogę przyznać, że nieruchomości z przejęć bankowych mogą być doskonałą okazją do zakupu lokum w atrakcyjnej cenie. Jednak aby tak było, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Zdarza się, że pozornie idealna oferta, w rzeczywistości wiąże się z wieloma niedociągnięciami, np. nieruchomość ma niejasną sytuację prawną lub jest obciążona zadłużeniami poprzedniego właściciela. Ponadto, niskie ceny mogą dotyczyć miejsc o słabym stanie technicznym, a to wiąże się z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu, co z kolei znacznie zawyży cenę końcową. Kluczem jest zatem uważność i rozwaga.

Kusząca cena to nie wszystko. Zamiast decydować pod wpływem chwili, warto sprawdzić, co dokładnie kryje się za daną ofertą. W przypadku chęci zakupu mieszkania czy domu z licytacji bankowych warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doświadczeni eksperci wnikliwie sprawdzą faktyczny stan wybranej nieruchomości, zarówno pod względem stanu technicznego, jak i sytuacji prawnej oraz kwestii własnościowych. Szczegółowa analiza stanu prawnego nieruchomości pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów i długotrwałych, często bardzo stresujących batalii w sądzie.

Podsumowując – zakup nieruchomości z przejęć bankowych to naprawdę dobra opcja, jednak stanowczo odradzamy kupno na własną rękę.