kupno-mieszkania Przedsiębiorca
7 września 2018

Kupno mieszkania doskonałą lokatą kapitału

Coraz więcej osób kupuje mieszkanie z myślą o inwestycji na przyszłość. Duże grono podejmuje się również zakupu nieruchomości pod wynajem. Według wielu to znacznie bezpieczniejszy i lepszy sposób pomnażania pieniędzy niż inne formy inwestowania. Czy faktycznie kupno mieszkania jest lepszą formą lokowania kapitału niż np. lokata w banku?

Czemu warto ulokować kapitał w zakupionym mieszkaniu?

Z raportów wynika, że aż 51% Polaków zdecydowało się zainwestować w nieruchomości w 2016 roku. Polacy chętnie lokują swój kapitał w budynkach i gruntach. Dlaczego? Lokowanie kapitału w mieszkaniach jest zachęcające z tego względu, że kupujący widzi od razu bezpośredni zysk – nabywa nieruchomość na własność, w której albo może zamieszkać, albo ją wynająć, przez co uzyska długofalowy zysk z najmu. Dodatkowo, mieszkanie stanowi również realne zabezpieczenie przyszłości. Właściciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą je później przekazać dzieciom bądź wnukom lub sami przeprowadzić się tam na starość. Dlatego też mieszkanie to dla wielu doskonała lokata kapitału.   

Mieszkanie na wynajem – rosną ceny i stawki

Kupno mieszkania na wynajem to dla wielu osób idealne ulokowanie kapitału. Według Home Brokera średnia rentowność najmu w naszym kraju wynosi 5,25%. Jednak należy podkreślić, że są również miasta, gdzie wynosi nawet 6%. Do tych miast zalicza się m.in. Warszawę, Gdańsk, Kraków i Wrocław. Dlatego też osoby chcące zainwestować w mieszkanie, które później przeznaczą na wynajem, coraz częściej decydują się na te miasta. Dzięki temu, mimo wyższej ceny inwestycji, zysk z najmu również będzie wyższy i w rozrachunku długofalowym pieniądze ulokowane w mieszkanie będą stanowić kapitał, który uda się szybko pomnożyć.

Wzrost wartości nieruchomości jest jednak trudny do przewidzenia. Warto jednak wiedzieć, że według statystyk jest to wzrost o ok. 2% w ciągu kilkunastu lat. Oczywiście należy podkreślić, że wszystko zależne jest od rozwoju rynku najmu wokół nieruchomości, jej lokalizacji, rodzaju itd. – podkreśla specjalista z EKO-BUD ze Skierniewic.

Kupno mieszkania a amortyzacja nieruchomości

Mieszkanie jest również świetną lokatą kapitału z jeszcze jednego powodu, a mianowicie amortyzacji nieruchomości. Warto pamiętać, że dzięki niej możliwe jest zmniejszenie obciążenia podatkowego wynikającego z użytkowania nieruchomości. Jest to również dobre rozwiązanie dla prowadzących działalność gospodarczą. Tym samym, po wpisaniu lokalu do środków trwałych, można dokonywać odpisów amortyzacyjnych np. co kwartał lub raz w roku.