lampy owadobojcze Przedsiębiorca
28 czerwca 2018

Lampy owadobójcze w rolnictwie

W niektórych dziedzinach życia owady okazują się nie tylko uciążliwe, ale wręcz niebezpieczne. Najlepiej wiedzą o tym rolnicy i hodowcy zwierząt, którzy borykają się z problemem insektów w oborach, chlewniach czy stajniach. Gdy tradycyjne metody zawodzą, czas sięgnąć po nowoczesne rozwiązanie, jakim są lampy owadobójcze. Jak działają i jakie są ich zalety? Jakie korzyści przynoszą rolnikom?

Dlaczego owady to poważny problem dla rolnika?

W chlewniach i oborach często można się spotkać z problemem insektów, w szczególności much zwabionych ciepłem i zwierzęcymi odchodami. Zwierzęta gospodarskie bezskutecznie próbują się odganiać od uciążliwych owadów, te jednak mają przewagę nie tylko liczebną – mogą poruszać się zupełnie swobodnie, więc dla krowy czy konia walka z muchami oznacza walkę z wiatrakami.

Obecność insektów, które drażnią, a niekiedy dotkliwie kąsają, to poważny problem. O wyjaśnienie poprosiliśmy właściciela sklepu Aqua-Light:

Zwierzęta ustawicznie atakowane przez owady doświadczają ogromnego stresu. To przekłada się np. na mniej mleka, niższą odporność na choroby i pogorszoną kondycję inwentarza, a w konsekwencji na niższe zyski dla hodowcy. Co więcej, owady latające panoszące się po oborze albo chlewni mogą roznosić choroby niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale i dla człowieka. Szacuje się, że jedna mucha na samej tylko powierzchni ciała przenosi około 6 milionów drobnoustrojów, a wewnątrz – pięciokrotność tej liczby. Nie należy zapominać też o komarach, bąkach czy meszkach.

Konie, krowy i trzoda chlewna bez przerwy unikające much nie mogą odpocząć, a przeciągający się stres pogarsza ich zdrowie. Dlatego rolnicy robią, co mogą, aby w oborach, chlewniach i stajniach było jak najmniej owadów. Większość tradycyjnych rozwiązań: lepy, środki chemiczne i fizyczne nie są w stanie zażegnać problemu na dobre albo mogą zaszkodzić zwierzętom gospodarskim. W takich miejscach doskonale sprawdzają się owadobójcze lampy wyposażone w świetlówki emitujące promieniowanie UV-A.

Jak działają lampy owadobójcze UVA stosowane w rolnictwie?

Lampy owadobójcze można stosować w gospodarstwach rolnych np. w chlewniach, oborach, stajniach czy kurnikach. Sercem czyli najważniejszym elementem takiej lampy są świetlówki UV-A emitujące promieniowanie ultrafioletowe typu A, czyli fale świetlne o długości od 300 do 400nm. Sekret skuteczności tych lamp tkwi w tym, że owady widzą światło UV-A, a co więcej – przyciąga je ono jak magnes nawet z wielu metrów.

Co dzieje się potem? To zależy od rodzaju lampy. Insekty są zabijane na różne sposoby. Pod tym względem wyróżnia się m.in.:

  • lampy owadobójcze UVA lepowe – działają jak bardzo dobrze przyciągające lepy na muchy. Światło wabi owada, a on przykleja się do tablicy lepowej.
  • lampy owadobójcze UVA wiatrakowe – w tym przypadku owady są zasysane. Insekty, które wpadną w pułapkę, trafiają do pojemnika pod lampą.
  • lampy owadobójcze UVA rażące – tu lampa wabiąca owady znajduje się za kratką pod napięciem. Insekty, które chcą się zbliżyć, giną od porażenia prądem.

Aby lampa spełniała swoje zadanie, konieczne jest zastosowanie świetlówek UVA o odpowiedniej mocy.  Moc lampy owadobójczej stosowanej w konkretnym gospodarstwie rolnym powinna być uzależniona od rodzaju lampy i wielkości pomieszczenia – może ona wynosić od 40 do 80 W.

Jakie świetlówki UVA stosowane są w lampach owadobójczych?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów świetlówek emitujących promieniowanie ultrafioletowe typu A. W profesjonalnych lampach owadobójczych używanych na terenach wiejskich stosuje się zazwyczaj wysokiej jakości świetlówki UV-A o sprawdzonym działaniu wabiącym owady latające, np. firmy Sylvalnia typu Blacklight BL368 T12  o mocy 20W i 40W lub świetlówki PHILIPS ACTINIC BL TL-D T8 o mocy 15W, 18W lub 30W.

Każda z tych świetlówek występuje w wersji pokrytej folią antyrozbryzgową, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo użytkowania takiej lampy owadobójczej w oborze, stajni czy chlewni w przypadku np. strącenia i rozbicia lampy.

Ilość promieniowania emitowanego przez świetlówkę UVA zmniejsza się w miarę upływu czasu jej użytkowania. Oznacza to, że lampa owadobójcza zwabia coraz mniej owadów i staje się nieskuteczna. Największa ilość promieniowania emitowana jest od razu po wymianie jarzeniówki (żarówki). Dla uzyskania oczekiwanego efektu najlepszym rozwiązaniem jest wymiana świetlówki na początku sezonu czyli bezpośrednio przed masowym pojawieniem się owadów, na przełomie marca i kwietnia.

W przypadku tych owadobójczych obniża się ilość promieniowania, które ma za zadanie zwabiać owady.