trociny-maszyny-peletujace Przedsiębiorca
20 czerwca 2017

Linie peletujące – w gospodarstwie i w biogazowni

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tego, co zwykle się marnuje, możemy zwiększyć rentowność gospodarstwa rolnego czy biogazowni. Świetnym sposobem na wykorzystanie odpadów z gospodarstwa czy nadprodukcji energii cieplnej w biogazowni są linie produkujące pellet. To nowoczesne ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala nam zarobić. Wyjaśniamy, jak to działa i dlaczego warto w to zainwestować.

Linie peletujące dla rolników

Podczas produkcji rolnej powstaje bardzo wiele odpadów, które można wykorzystać z użyciem procesu peletowania. Dzięki przetworzeniu odpady rolne mogą zamienić się w pełnowartościowy opał. Peletowanie trocin i odpadów pochodzenia roślinnego umożliwia zwiększenie efektywności produkcji i – co za tym idzie – zarobków gospodarstwa. W ofercie firm produkującej tego typu sprzęty, obok maszyn przeznaczonych do produkcji pelletu z trocin, znajdziemy też urządzenia umożliwiające granulację otrębów. Jednym z przedsiębiorstw, które oferują takie maszyny, jest Brikol. PPHU. Poźniak M. Przykłady wykorzystania urządzeń tego rodzaju w rolnictwie i nie tylko obrazuje ten krótki filmik:

Energia z biogazowni

Produkcja pelletu to nie tylko znakomity pomysł na zwiększenie rentowności gospodarstwa rolnego, ale także świetny sposób na wykorzystanie nadwyżek energii z biogazowni. Często jest tak, że ciepło produkowane w takim miejscu musi być w pełni wykorzystane, bo marnotrawstwo nigdy nie jest opłacalne. Kiedy pojawiają się nadwyżki ciepła, pojawia się też problem – co zrobić, żeby nie zmarnować tej energii? Można ją na przykład wykorzystać do suszenia trocin przeznaczonych do produkcji pelletu. Polska jest jednym z wiodących krajów jeśli chodzi o przetwórstwo drewna i przemysł stolarski, więc dzięki dużej dostępności trocin tartacznych bez trudu znajdziemy materiał do produkcji pelletu.

Trociny tartaczne w procesie suszenia nisko emisyjną i mało inwazyjną metodą na suszarni taśmowej zmieniają się w doskonały surowiec do produkcji granulatów opałowych, gdyż właściwości ułatwiające spajanie i zagęszczanie pozostają zachowane w procesie suszenia – mówi ekspert z firmy Brikol. Nadprodukowana energia z biogazowni zostanie spożytkowana podczas suszenia trocin. Następnie trafią one do linii produkcyjnej, w której zostaną przerobione na ekologiczny i coraz bardziej popularny w naszym kraju, także dzięki swojej korzystnej cenie, materiał opałowy – pellet. Sprzedaż pelletu dodatkowo przyniesie zyski biogazowni.