pozioma maszyna pakująca Przedsiębiorca
11 grudnia 2020

Maszyny pakujące poziome. Charakterystyka

Wyposażenie w maszyny pakujące poziome będzie korzystne zarówno dla dużych przedsiębiorstw działających na międzynarodową skalę, jak i dla małych rodzinnych firm sprzedających produkty lokalnie. Większe firmy zwiększą dzięki temu tempo pracy i efektywność całego zakładu, natomiast niewielkim działalnościom stwarza to możliwość oszczędności, dzięki redukcji ilości zatrudnianych pracowników. Czym cechują się poziome maszyny pakujące?

Specyfika maszyn pakujących poziomych

Maszyny pakujące poziome sprawdzą się w różnych branżach przemysłu, ponieważ posiadają szeroki wachlarz funkcji. Można ich używać do pakowania produktów o różnych wielkościach i niestandardowych kształtach. Najczęściej stosowane są jednak w branży spożywczej.

Specjalista z firmy MADEJ PAK, będącej dystrybutorem maszyn do pakowania, precyzuje: Maszyny pakujące poziome są nazywane inaczej urządzeniami typu Flow – pack. Pozwalają na pakowanie produktów w stanie stałym i ciekłym, a także tych o długim okresie przydatności do spożycia. Idealnie sprawdzą się do pakowania słodyczy, np. batonów, czekolad, cukierków, albo ciastek w opakowaniach pillow – bag, ale można ich używać również do zabezpieczenia mięsa, ryb, a nawet nabiału.

Wyposażenie maszyn w nowoczesne systemy elektroniczne pozwala na łatwe zmienianie formatów, co przyspiesza proces produkcyjny. Poszczególne modele mogą różnić się niektórymi możliwościami. Niektóre są przystosowane do pakowania produktów nie tylko w opakowania pojedyncze, ale również tzw. multi – packi, które umożliwiają skompletowanie kilku produktów razem.

Ważną cechą jest możliwość zapakowania produktów hermetycznie. Jest to szczególnie istotne w przypadku zabezpieczenia żywności podatnej na zepsucie. Próżniowe maszyny pakujące działają dzięki długiemu czasowi zgrzewania folii połączonemu z systemem inercji, który odpowiada za wysokie ciśnienie.

Zalety takiego rozwiązania

Automatyzacja procesu produkcji przynosi wiele korzyści właścicielom firm. Zastąpienie ludzkich rąk nowoczesną maszyną do pakowania poziomo umożliwi zwiększenie nakładu produkcji i poprawi wydajność całego zakładu. W tym samym czasie będzie można wyprodukować nawet kilkanaście razy więcej towaru niż w standardowy, ręczny sposób. Wzrost produkcji przeważnie generuje większą sprzedaż, a więc i większe zyski. Co więcej, proces produkcji będzie się wiązał z mniejszymi kosztami.

Pracownicy poczują się bardziej komfortowo w pracy, ponieważ najtrudniejsze zadania będzie wykonywała za nich maszyna. Szybszy rozwój spowodowany automatyzacją pozwoli na osiągnięcie renomy firmy prestiżowej, a wartość marki wzrośnie.