Budynki z kontenerów Przedsiębiorca
12 czerwca 2020

Materiały wykorzystywane do budowy nowoczesnych budynków modułowych

Budownictwo modułowe cieszy się coraz większą popularnością. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych murowanych budynków, przede wszystkim ze względu na zdecydowanie krótszy czas ich powstawania. Materiały wykorzystywane do budowy nowoczesnych obiektów modułowych są jednocześnie równie trwałe i bezpieczne, a przy tym estetyczne. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Budynki stworzone z kontenerów mają wiele zalet. Przede wszystkim – nie wymagają skomplikowanych procedur związanych z budową, a ich produkcja i montaż może trwać zaledwie kilka tygodni. Wykorzystywane są więc na szeroką skalę do tworzenia biur modułowych, przestrzeni sanitarnych lub magazynowych. Doskonale nadają się również na obiekty mieszkalne, hotelowe, handlowe lub szkolne. Budynki modułowe mogą być wykorzystane na dowolny cel – a ze względu na solidną konstrukcję nie muszą być obiektami jedynie sezonowymi i mogą być użytkowane przez cały rok.

Stal – podstawowy materiał budulcowy

Podstawą konstrukcji nowoczesnych budynków modułowych jest stalowy szkielet. Rama spawana z profili o dużej grubości ścianek zapewnia solidność, właściwą sztywność i umożliwia przenoszenie nawet dużych obciążeń. Konstrukcja stalowa wykonana jest zgodnie z normą EN 1090 – aby zapewnić solidność i bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne w przypadku obiektów piętrowych, ponieważ stalowa rama utrzymuje ciężar wyższych kondygnacji.

Oczywiście stal jest zabezpieczona przed korozją, a także estetycznie pomalowana na dowolny kolor – dodaje specjalista z Modular System, firmy zajmującej się produkcją oraz sprzedażą kontenerów budowlanych i biurowych – Cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na warunki atmosferyczne. To istotne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale również reprezentacyjność obiektu – zwłaszcza, jeśli jest to obiekt mieszkalny, usługowy lub handlowy. Co więcej, wykończenie elewacyjne może być niemal dowolne. Zewnętrzne ściany budynku można obłożyć na przykład drewnianą lub metalową okładziną. Również nic nie stoi na przeszkodzie, by ściany wypełnić dużymi przeszkleniami.

Wełna mineralna lub pianka poliuretanowa

Ponieważ budynki modułowe przeznaczone są do zastosowania całorocznego ściany ociepla się wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Termoizolacja ma za zadanie nie tylko zapewnienie optymalnej temperatury wewnątrz, ale również wyciszenie pomieszczenia. Z tego względu częściej stosuje się wełnę mineralną, która ma lepsze właściwości tłumienia hałasu z zewnątrz. Izolacja cieplna ma zazwyczaj grubość od 8 do 10 centymetrów, aby zapewnić jak najlepsze warunki także zimą.

Warstwa termoizolacji znajduje się zazwyczaj pomiędzy dwoma arkuszami blachy trapezowej, zabezpieczonej antykorozyjnie oraz pomalowanej. Ze względu na swoją budowę jest doskonałym materiałem zwiększającym sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Płyty warstwowe służą do wykonania ścian, podłóg oraz dachu i wykończenia przegród stalowego szkieletu.

Płyty wiórowe, gipsowo-włóknowe, PCV i inne materiały

Do wykończenia wnętrza wykorzystuje się szereg materiałów. Podobnie jak w przypadku elewacji nowoczesne obiekty modułowe umożliwiają zastosowanie różnych rodzajów wykończeń. Zazwyczaj są to płyty wiórowe lub gipsowo-włóknowe, które służą do wykończenia ścian i sufitów. Jeśli chodzi o ostateczne wykończenie wnętrza możliwości są niemal nieograniczone. Ściany z powodzeniem można pomalować na dowolny kolor, a na podłodze położyć panele lub wykładzinę PCV.

To podstawowe materiały wykorzystywane do budowy obiektów modułowych. Pozostałe, służące wykończeniu wnęk okiennych i drzwiowych, a także związane z wyposażeniem wnętrza są dowolne. Okna i drzwi mogą być zarówno aluminiowe, plastikowe, jak i drewniane. Podobnie jak meble, które zostaną umieszczone w środku. Nowoczesne budownictwo kontenerowe daje niezliczone możliwości. Wstępny projekt można dowolnie dopasować do swoich potrzeb, tworząc niepowtarzalne budynki, służące jako obiekty mieszkalne, biura, budynki socjalne, punkty usługowe, handlowe i inne.