Wycieraczka systemowa Przedsiębiorca
15 sierpnia 2021

Maty i wycieraczki systemowe. Gdzie się sprawdzają?

Przed wejściem głównym do budynków na podłodze często znajdują się metalowe ramki. Są to wycieraczki systemowe, które mają wiele zastosowań. Pomagają one w utrzymaniu czystości wewnątrz pomieszczeń i chronią przed wnoszeniem do środka zanieczyszczeń. Rozwiązanie to nie należy do najdroższych, a jest bardzo przydatne. Maty i wycieraczki systemowe spotkać w wielu miejscach i występują w różnych rozmiarach.

Czym są wycieraczki stalowe?

Wycieraczka stalowa jest to rozwiązanie stosowane od wielu lat. Składa się ona z kuwety, której zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń. Na nią nakłada się kratę wykonaną ze stopu metali. Cała konstrukcja może mieć różne rozmiary oraz kształty. Niektórzy producenci, jak na przykład Metalzbyt, proponują własne rozwiązania.

Alternatywą dla wycieraczek są różnego rodzaju maty. Mają one zbliżone zastosowanie, jednak różnica polega na tym, że w przypadku tego rozwiązania częściej potrzebują ingerencji człowieka do utrzymania ich w czystości.

Gdzie stosuje się maty i wycieraczki systemowe?

Mat oraz wycieraczek stalowych używa się praktycznie na całym świecie. Można je spotkać przed wejściem do prawie każdego budynku. Czasem też montowane są wewnątrz pomieszczeń. Technika wykonania powoduje, że są antypoślizgowe i odporne na każde warunki atmosferyczne, dzięki czemu możliwe jest ich używanie przez cały rok.

Ich głównym zadaniem jest dbanie o czystość wewnątrz lokalu. Służą one przede wszystkim do oczyszczenia obuwia z zabrudzeń, po to, aby nie wnosić go do środka. Pomagają też w deszczowe lub śnieżne dni, ponieważ pozwalają na starcie z podeszwy buta kropel wody. Produkty te charakteryzują się trwałością, dlatego może nie być potrzeby ich wymiany nawet przez cały okres użytkowania. Zdarza się, że jedynym powodem, dla którego się je zmienia, jest chęć korzystania z mniejszych oczek lub odświeżenie wyglądu.

Jak dbać o maty i wycieraczki systemowe?

Ze względu na fakt, że zadaniem mat i wycieraczek systemowych jest zbieranie zanieczyszczeń, warto je raz na jakiś czas wyczyścić. Gdy krata w urządzeniu ma sporej wielkości oczka zdarza się, że zbierze się pod nią spora ilość niedopałków po papierosach lub inne śmieci.

W przypadku wycieraczek stalowych należy raz na jakiś czas zdjąć kratę i wyjąć wszelkie elementy, które nie powinny się tam znajdować. Można zrobić to ręcznie lub za pomocą odkurzacza. Natomiast w przypadku mat o pielęgnację trzeba dbać częściej. Wystarczy ją przemyć pod bieżącą wodą i poczekać aż wyschnie.