montaz-hakow-holowniczych Przedsiębiorca
4 kwietnia 2017

Montaż haków holowniczych – samemu czy z pomocą?

Samochód osobowy z zamontowanym hakiem holowniczym to komfortowe rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą przewieźć przyczepę campingową albo rowery. Z takim rozwiązaniem łatwiej także przewieźć wielkogabarytowy sprzęt, np. podczas remontu. Podpowiadamy, czy warto samemu przeprowadzać montaż haków holowniczych.

Rodzaje  haków

Na rynku dostępne są różne rodzaje haków, w tym standardowe, przykręcane na dwie śruby, a także automatyczne poziome i wertykalne. Czym się różnią? Pierwsze z nich to tradycyjne rozwiązanie. Charakteryzują się niską ceną i sprawdzą się zarówno dla osób, które korzystają z haka sezonowo, jak i ciągle. Jedynym minusem takiej opcji jest utrudniony montaż i demontaż. Kierowcy muszą korzystać z pomocy klucza, co nie zawsze jest komfortowe.

Haki automatyczne posiadają mechanizm odłączanej końcówki, co jest niezwykle wygodne dla kierowców, jednak takie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe. Ich montaż czy demontaż jest szybki i łatwy.

Przy wyborze odpowiadającego nam rozwiązania warto wziąć pod uwagę to, czy będziemy podróżować za granicą. W niektórych krajach europejskich wystawanie haku jest karalne, dlatego możemy zostać poproszeni o jego demontaż na trasie. Warto zrobić to sprawnie, a w tym przypadku sprawdzi się hak automatyczny, do którego nie potrzeba żadnych narzędzi.

Wybierając hak oraz przyczepę należy zorientować się, jaką dopuszczalną masę całkowitą może ciągnąć nasz pojazd.

Montaż haków holowniczych – łatwo i szybko?

Przystępując do montażu należy sprawdzić, czy hak posiada czytelną tabliczkę znamionową. Kiedy zaopatrzymy się w odpowiedni, sprawdzony produkt, przystosowany do naszego samochodu, należy zadbać o elektrykę, ponieważ dodatkowe obciążenie może mieć negatywne konsekwencje dla prawidłowego prowadzenia auta.

W przypadku starszych samochodów osobowych należy przeprowadzić łatwą przeróbkę instalacji elektrycznej, podłączając światła przyczepy do oświetlenia pojazdu, które pobierają małe impulsy sterujące. Jeśli chodzi o nowe auta, tutaj modyfikacja układu elektronicznego jest trudniejsza. Osoby nieznające się na mechanice samochodowej nie powinny robić tego samodzielnie. Kierowcy powinni zaopatrzyć się w dodatkowe moduły elektroniczne, ponieważ niektóre działania mogą być odczytane przez komputer jako zwarcie, co spowoduje, że zostanie zablokowane całe oświetlenie pojazdu.

W takich przypadkach najlepiej zgłosić się po pomoc do specjalistów, którzy zadbają o zabezpieczenie komputera samochodowego przed przeciążeniami. Jedną z takich firm jest Moto-Pol, która nie tylko sprawnie zamontuje hak holowniczy, ale także dobierze odpowiedni produkt ze swojej oferty do wymagań zarówno aut osobowych, jak i dostawczych.

Większość aut ma fabrycznie wykonane otwory montażowe, dlatego nie ma konieczności wiercenia. Haki pochodzące od sprawdzonych i znanych producentów są idealnie dopasowane. Jednak część samochodów wymaga przeróbek zderzaka, których także nie warto robić na własną rękę.

Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności związanych z mechaniką pojazdową oraz całą elektryką w samochodach, warto zlecić montaż haków holowniczych osobom, które zrobią to szybko i sprawnie. Dzięki temu bezpiecznie będzie można korzystać z przyczepy.