Przedsiębiorca
31 stycznia 2019

Możliwości dofinansowania sanatorium. Jak wyjechać do sanatorium z NFZ, PFRON lub ZUS?

Wyjazd do sanatorium to świetny sposób na poprawę zdrowia, samopoczucia i ogólnej kondycji, z którego skorzystać mogą dziś wszyscy. Najbardziej znane i lubiane uzdrowiska, oprócz specjalistycznej opieki lekarskiej i zabiegów rehabilitacyjnych, oferują kuracjuszom luksusowe noclegi oraz wiele dodatkowych atrakcji, jak np. pobyt w SPA. Co ciekawe, udział w turnusie leczniczym nie musi obciążyć twojego portfela.

Osoby, które planują wyjazd do uzdrowiska w celu podratowania nadszarpniętego zdrowia i powrotu do pełnej sprawności, np. po przebytych zabiegach kardiologicznych lub urazach narządu ruchu, mogą postarać się o finansowanie takiego pobytu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podpowiadamy, jak zdobyć takie wsparcie.

Dofinansowanie pobytu w sanatorium z NFZ

Zdecydowanie najwięcej osób, planujących pobyt leczniczy w sanatorium, korzysta w dofinansowania oferowanego przez NFZ. Aby uzyskać takie wsparcie z funduszu, trzeba postarać się o skierowanie od lekarza prowadzącego, a następnie złożyć je wraz z podaniem do Wojewódzkiego Oddziału NFZ – wyjaśnia ekspert z Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”.

W ramach finansowania NFZ pacjenci mogą skorzystać z kilku określonych form leczenia uzdrowiskowego. I tak, pacjent może zostać skierowany na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym dla dorosłych lub dzieci, sanatorium uzdrowiskowym dla dorosłych, sanatorium dla dzieci, a także na rehabilitację dorosłych w sanatorium bądź szpitalu uzdrowiskowym oraz leczenie ambulatoryjne.

Dofinansowanie sanatorium z NFZ przeznaczone jest m.in. dla pacjentów cierpiących na choroby kardiologiczne, nadciśnienie, cukrzycę, schorzenia ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, urologiczne, endokrynologiczne i dermatologiczne.

Dofinansowanie pobytu w sanatorium z ZUS

Finansowanie wyjazdu do uzdrowiska umożliwia też ZUS. Ubiegając się o taką formę wsparcia, również musisz postarać się o skierowanie lekarskie. Wystawić je może zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i każdy inny specjalista. Co ważne, w takiej sytuacji lekarz musi wypełnić odpowiedni wniosek, w którym dokładnie opisze, jakie efekty ma przynieść leczenie. Zasadność takiego skierowania najczęściej sprawdza w dodatkowym badaniu orzecznik ZUS.

Dofinansowanie sanatorium z ZUS ma służyć prewencji rentowej, toteż wsparcie kierowane jest do pacjentów, których choroba zagraża utratą zdolności do pracy. Ważne jest, by pobyt w sanatorium dawał dobre rokowania dla stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli ZUS zdecyduje o przyznaniu dofinansowania, skieruje pacjenta do ośrodka rehabilitacyjnego najbliżej jego miejsca zamieszkania.

Dofinansowanie pobytu w sanatorium z PFRON

Turnusy sanatoryjne dla osób niepełnosprawnych służą nie tyle leczeniu, co poprawie ogólnej kondycji psychicznej i fizycznej pacjenta. Takie pobyty w uzdrowisku obejmują zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne, całodobową opiekę, konsultacje lekarskie oraz zajęcia z edukacji zdrowotnej.

Pacjenci starający się o dofinansowanie turnusu rehabilitacyjnego z PFRON powinny złożyć do Centrum Pomocy Rodzinie skierowanie od lekarza oraz wniosek, którego wzór można znaleźć w Internecie. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku to około 30 dni. Po rozpatrzeniu wniosku pacjent oczekuje na potwierdzenie możliwości uczestnictwa w turnusie z zakładu uzdrowiskowego.

Turnusy rehabilitacyjne organizowane są nie tylko dla osób z dysfunkcją narządu ruchu, ale także zmagających się z cukrzycą, schorzeniami układu krążenia, onkologicznymi i reumatologicznymi.