System kontroli dostepu bezpieczenstwo Przedsiębiorca
13 października 2021

Możliwości systemu kontroli dostępu i jego znaczenie dla bezpieczeństwa firmy

Możliwość kontrolowania dostępu do wybranych obiektów czy konkretnych pięter dla wielu firm jest absolutną podstawą. To dzięki tego typu zabezpieczeniom możliwa jest skuteczna ochrona przed osobami bez uprawnień. Obecnie istnieje wiele skutecznych system kontroli dostępu, które pojawiają się w większości biurowców. Sprawdź, jakie jest ich znaczenie i poznaj możliwości nowoczesnych technologii.

Czym jest system kontroli dostępu?

Systemy pozwalające na kontrolowaniu dostępu zazwyczaj stosuje się w przypadku dużych obiektów firmowych oraz instytucji. Jednak z powodzeniem sprawdzają się one również w mniejszych obiektach, a nawet domach prywatnych. Jak podkreślają specjaliści z takich firm jak ABRAM II Kontrola Dostępu, system może być zaimplementowany na cały budynek lub na wybranego części, piętra czy konkretne pomieszczenia. Bardzo często wykorzystuje się go również w celu wyeliminowania starych zamków, dzięki czemu poprawia się:

  • wygodę pracowników,
  • bezpieczeństwo firmy.

System kontroli dostępu i jego budowa

Zgodnie z założeniem kontroli dostępu, specjalny system zapewnia dostęp do wybranych miejsc pracownikom, a jednocześnie utrudnia wejście osobom trzecim. W najprostszym wydaniu jest to zestawienie głównego odbiornika oraz aparatury w miejscu, w którym ta została zamontowana. Zależnie od rodzaju systemu możliwe jest rozbudowywanie kontrolowanych elementów o kolejne piętra.

System kontroli dostępu do obiektów jest stosowany z wykorzystaniem takich elementów jak szyfrator, zamki elektryczne, rygle elektromagnetyczne, czytnik kart, skaner. Działanie każdego z nich jest ściśle ze sobą powiązane.

Popularne systemy ograniczające dostęp

Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są szyfratory, które po wpisaniu odpowiedniej kombinacji znaków zwalniają zamki, a dzięki temu umożliwiają dostęp do danego miejsca. Ten rodzaj zabezpieczeń często można spotkać w sklepach i restauracjach. Pojawia się ono również w nowym budownictwie mieszkalnym. Pozwala na skuteczną ochronę miejsc i obiektów przed wejściem do nich nieupoważnionych osób.

Inną popularną opcją są czytniki kart. Rozwiązanie to jest stosowane najczęściej w korporacjach, gdzie na karcie pracownika kodowane są jego dane dostępu. Dzięki temu uzyskuje on możliwość wejścia do wybranych miejsc w biurowcu, przy jednoczesnym ograniczeniu wejścia na inne piętra zastrzeżone np. dla innego działu.

Czy warto inwestować w system kontroli dostępu? Jest to bardzo trafione rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo – więc jak najbardziej.