zbiornik elastyczny Przedsiębiorca
27 stycznia 2020

Możliwości zbiorników elastycznych

Do przechowywania dużych ilości substancji ciekłych na potrzeby gospodarstw rolnych czy zakładów przemysłowych nie jest już konieczne budowanie stałych zbiorników. Znaczenie wygodniejszym i często dużo bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się wybór zbiorników elastycznych, nazywanych też poduszkowymi. Przyjrzyjmy się bliżej ich specyfice i możliwościom.

Gdzie sprawdzą się zbiorniki elastyczne?

Zbiorniki będące przedmiotem naszego zainteresowania w niniejszym tekście rzeczywiście są elastyczne, a w trakcie użytkowania przypominają poduszkę. Produkowane z bardzo wytrzymałych i szczelnych tkanin zbiorniki można porównać do olbrzymich worków, umożliwiających bezpieczne przechowywanie wody, ale też innych, bardziej reaktywnych cieczy, np. gnojowicy, nawozów typu RSM, ścieków, a nawet substancji chemicznych (w tym ropopochodnych – benzyna, biodiesel itd.). Labaronne Citaf, czyli jeden z czołowych europejskich producentów zbiorników elastycznych, dostarcza na polski rynek produkty o pojemnościach od 1000 do nawet 150000 litrów.

Zbiorniki poduszkowe można wykorzystywać na rozmaite sposoby: jako zbiorniki przeciwpożarowe, do transportu wody pitnej, zbierania deszczówki czy magazynowania tzw. wody brudnej. Charakterystyka materiałów stosowanych w produkcji zbiorników Labaronne Citaf pozwala też na bezpieczne magazynowanie substancji przemysłowych, a więc przede wszystkim paliw. Obecnie największe grono klientów zainteresowanych takim rozwiązaniem stanowią rolnicy, którzy poszukują wygodnych w użyciu i niezawodnych zbiorników na gnojowicę i inne nawozy. Przenośne zbiorniki poduszkowe doskonale odpowiadają ich potrzebom – opowiada ekspert z firmy MiM Mariusz Mańkowski.

Najważniejsze właściwości zbiorników poduszkowych

Tym, co najbardziej wyróżnia zbiorniki elastyczne na tle innych rozwiązań, jest przede wszystkim możliwość łatwego transportu i montażu. Pusty zbiornik zajmuje niewiele miejsca, ponieważ można go złożyć. Oznacza to, że właściciel może z łatwością, samodzielnie zmieniać lokalizację zbiornika w miarę zmieniających się potrzeb w firmie czy gospodarstwie. Jak to wygląda w praktyce?

Montaż zbiornika elastycznego polega na rozłożeniu go w miejscu docelowym na uprzednio wyrównanym podłożu. Kiedy rozłożony zbiornik znajduje się już tam, gdzie chcemy, do jego przyłączy instaluje się armaturę. Zbiornik jest natychmiast gotowy do użycia.  Sytuacja wygląda więc analogicznie do rozkładania dmuchanego materaca. Cała operacja zamyka się w bardzo krótkim czasie. W efekcie zyskujemy szczelny zbiornik, w którym można bezpiecznie przechowywać daną ciecz.

Bezpieczeństwo magazynowanych substancji zapewnia zamknięta konstrukcja zbiornika. Przechowywane w nim płyny nie mogą wydostać się na zewnątrz, nie istnieje też możliwość przedostania się do środka żadnych obiektów czy zanieczyszczeń z otoczenia. Uzyskanie tak dużej szczelności jest możliwe dzięki wielowarstwowej tkaninie, zabezpieczonej dwustronnie powłoką PCV. Co ważne, wnętrze zbiornika jest chronione również przed przenikaniem promieniowania UV, w związku z czym w magazynowanej wodzie nie rozwijają się glony ani żadne inne organizmy.