rynek pierwotny Przedsiębiorca
17 grudnia 2018

Na co warto zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania to inwestycja na długie lata. Dlatego warto bardzo dokładnie go przemyśleć. Sprawdzamy też szczegółowo informacje, które mogą być kluczowe i mieć ogromny wpływ na to, czy wartość naszej nieruchomości będzie rosła czy malała. Do wyboru mamy mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego. Dziś szczegółowo przyjrzymy się jakie istotne kwestie rozważyć kupując mieszkanie od dewelopera.

Lokalizacja
Preferencje co do niej możemy mieć różne. Jedni będą marzyć o mieszkaniu w samym centrum miasta. Innym jednak wcale nie będzie odpowiadać mieszkanie w hałasie, z samochodami, spalinami i miejskim ruchem za oknem. Spokojnie można znaleźć lokalizacje nieco oddalone, ale nie wymagające długich dojazdów do pracy czy szkoły. Przykładem może być Osiedle Olbrachta w Rzeszowie. Z jednej strony do centrum miasta można się dostać samochodem w kilka minut. Z drugiej, jak mówi deweloper: jesteśmy już poza miastem, w malowniczej, spokojnej okolicy, pełnej terenów rekreacyjnych, zieleni i wspaniałych widoków, do których można zaliczyć choćby pogórze dynowskie. Takie warunki pozwolą uciec od zgiełku miasta, wspaniale wypocząć i łatwo zaplanować wiele aktywności na świeżym powietrzu.

Plan zagospodarowania przestrzennego
Powinniśmy zebrać szczegółowe informacje o planowanych inwestycjach, przeznaczeniu okolicznych terenów, czy też warunkach ich zabudowy. Po zamieszkaniu będziemy bardzo zainteresowani, żeby w bezpośrednim sąsiedztwie była niezbędna infrastruktura, tereny i obiekty rekreacyjne czy centra handlowo-usługowe, szkoły, przedszkola itp. Sprawdźmy też, czy w bezpośrednim sąsiedztwie interesującej nas inwestycji deweloperskiej nie jest planowana budowa obwodnicy bądź innej podobnie uciążliwej inwestycji.

Wybór dewelopera
Zajrzyjmy do prospektu informacyjnego, poczytajmy informacje w Internecie. Dowiemy się wtedy, jakie doświadczenie ma deweloper i czy inwestycja posiada wszystkie niezbędne zezwolenia. Ważny dla nas może być też czas oczekiwania na mieszkanie. Najlepiej, gdy budynek jest już oddany do użytku, albo prace są już bardzo zaawansowane. Zobaczymy wtedy stan zbliżony do tego, jaki będzie docelowo – co nam może pomóc podjąć decyzję.

Umowa
Podpisując umowę, czy to przedwstępną, czy już umowę sprzedaży powinniśmy szczegółowo prześledzić jej treść. Oprócz kwestii oczywistych powinien się w niej znaleźć zapis, że w przypadku uchybień technicznych to deweloper ma obowiązek je usunąć.

Odbiór mieszkania
Z powodzeniem przebrnęliśmy przez wszystkie powyższe punkty i jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nowego mieszkania. Został nam ostatni krok – oględziny pod kątem technicznym. Zweryfikuj, czy powierzchnia mieszkania pokrywa się z tą w planach i umowie. Sprawdź, czy ściany i podłogi są równe i wypoziomowane. Okna i drzwi powinny bez problemu otwierać się i zamykać oraz być szczelne. Jeśli mamy wątpliwości czy sobie z tym poradzimy, możemy wesprzeć się pomocą eksperta.