pasza-dla-krow Przedsiębiorca
10 października 2018

Na co zwracać uwagę, wybierając musli dla cieląt?

Wysokiej jakości pasza jest głównym czynnikiem, wpływającym na odchów zwierząt. Warto wobec tego zadbać o wartościową paszę startową, którą od pierwszych dni życia podaje się cielętom. Ma ona przeważnie postać paszy śrutowanej lub granulatu, ale coraz częściej hodowcy stosują musli dla cieląt. W naszym artykule przyglądamy się bliżej tego rodzaju paszy i podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jej wyboru.

Musli dla cieląt jako alternatywa dla granulatu

Sztuka odchowu cieląt polega głównie na dostarczaniu im łatwo przyswajalnych składników, a następnie jak najszybszym rozwinięciu żwaczy, które będą wykorzystywały pasze objętościowe. Z tego względu cielęta już od pierwszego tygodnia życia powinny otrzymywać wraz z paszą stałą komponenty, które będą dobrze trawiły. Pasze treściwe, które podaje się w tym okresie, zwane również starterami, nie powinny być w formie sypkiej. O wiele lepiej nadaje się do tego, będące alternatywą dla granulatu, musli dla cielątmieszanina pasz białkowych z dodatkami mineralno-witaminowymi oraz całych, gniecionych bądź poddanych obróbce termicznej ziaren zbóż (jest to tzw. mikronizacja, która odbywa się za pomocą promienników podczerwieni, powodująca, że pasza staje się lepiej przyswajalna i bardziej wartościowa dla cieląt).

Co powinno zawierać musli dla cieląt?

Należy pamiętać, że pasza z kukurydzą przyczynia się do lepszych przyrostów. Ponadto cielęta mają wyższe pH żwacza, ponieważ skrobia kukurydzy jest wolniej fermentowana w żwaczu aniżeli inne zboża. Przekłada się to na mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się kwasicy u cieląt. Oprócz tego w musli znajdują się inne dodatki, takie jak: suszone owoce lub melasa, która zwiększa smakowitość paszy i stymuluje rozwój brodawek żwaczowych, ale jej udział w dawce nie powinien przekraczać 5%.

Na korzyść musli przemawia również fakt, że jest ono chętniej pobierane przez cielęta niż granulat, a ponadto zauważono mniej potencjalnych zagrożeń wynikających z jego stosowania. Na ogólną zdrowotność i wysokie przyrosty wpływają także: witaminy i związki mineralne, które wzmacniają odporność, a także wspomagają przemianę materii u cieląt. Pierwsze sześć tygodni życia cielęcia decyduje o rozwoju tkanki gruczołowej w wymieniu, dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie zadbać o wysokojakościową paszę.

Jeżeli chodzi o dawkowanie, na początku wystarczy garść, a po ok. 1,5-2 miesiącach należy podawać cielętom od 1,5 do 2 kg paszy treściwej, oczywiście wymieniając ją codziennie na świeżą. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w doborze pasz treściwych dla cieląt, warto zasięgnąć rady w odpowiednich sklepach lub Spółdzielni Mleczarskiej „ROTR” w Rypinie, gdzie specjaliści odpowiedzą i doradzą w kluczowych kwestiach dotyczących żywienia bydła.