Wybór miejsca noclegowego Przedsiębiorca
15 grudnia 2020

Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca noclegowego?

Niezwykle szybki rozwój polskiej branży turystycznej zaowocował znacznym rozrostem bazy noclegowej. Do dyspozycji turystów stoją już nie tylko hotele i duże ośrodki wypoczynkowe, ale także prywatne pokoje, apartamenty oraz łóżka w pokojach wspólnych. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze miejsca noclegowego? Przeczytaj i ustrzeż się przed nieprzyjemnymi sytuacjami.

Określ swoje oczekiwania

Podstawową kwestią, od której warto zacząć poszukiwania odpowiedniego noclegu, jest Twój gust. Zanim zaczniesz wybierać spośród dziesiątek propozycji, zastanów się, jakie elementy oferty są dla Ciebie szczególnie ważne. Masz ochotę na rodzinny urlop w górach? – przejrzyj ofertę prywatnych kwater w centrum Wisły lub innej miejscowości wypoczynkowej, która zaoferuje moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Twój budżet jest ograniczony? – przed rozpoczęciem poszukiwań ustal konkretny przedział cenowy, w szczególności maksymalną kwotę za dobę, którą jesteś w stanie zaakceptować, a unikniesz frustracji już na początku planowania podróży. Od miejsca noclegowego oczekujesz stylowego wnętrza, które pozwoli Ci się odprężyć i nabrać sił? – nie wahaj się sięgnąć po pokój o podwyższonym standardzie.

Wybór miejsca noclegowego nigdy nie powinien odbywać się w oderwaniu od wybranych przez Ciebie czynników, ponieważ to one mają największy wpływ na poziom satysfakcji z danego noclegu. Dobrą praktyką jest zbudowanie drabinki oczekiwań, która pomoże Ci określić priorytet poszczególnych elementów, a następnie odrzucić oferty nie spełniające Twoich wymogów.

Lokalizacja w centrum na miarę złota

Skoro wiesz już, na czym zależy Ci najbardziej, pora skupić się na poszczególnych elementach ofert. Jednym z nich może być lokalizacja. Podczas wyboru miejsca noclegowego, sprawdź dokładnie, w jakiej okolicy znajduje się dany obiekt. Pozwoli Ci to określić, jaka odległość będzie dzielić kwaterę od interesujących Cię atrakcji, a także czy przemieszczenie się do nich będzie wymagać skorzystania z auta. Przedstawiciel jednego z pensjonatów w Wiśle – Apartamentów Przy Głównym Deptaku tak mówił nam w rozmowie:

„Jeżeli turyście zależy na bliskości najważniejszych zabytków i atrakcji, lokalizacja jest pierwszą rzeczą, na którą powinien on zwrócić uwagę. Usytuowanie w centrum miasta może w takim wypadku stanowić niepodważalną zaletę – szczególnie dla osób niezmotoryzowanych, które w podróży poruszają się wyłącznie środkami transportu zbiorowego.”

Innym aspektem, który nie powinien umknąć Twojej uwadze przy okazji sprawdzania lokalizacji, jest dostępność miejsc parkingowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku apartamentów na wynajem znajdujących się w centrum miast. Może być to zarówno prywatny parking na terenie ośrodka wypoczynkowego, jak i parking miejski w najbliższej okolicy. Najlepiej, aby były to obiekty strzeżone lub monitorowane, ponieważ to na nich można bez obaw pozostawić samochód na czas urlopu.

Wiarygodne oferty i sprawdzone miejsca

Podczas wyboru miejsca noclegowego, równie ważne co lokalizacja czy cena, są także recenzje klientów. Przed ostatecznym zarezerwowaniem pokoju warto sprawdzić, jakimi opiniami dzielą się w Internecie osoby, które zdążyły już odwiedzić dane miejsce. Zapoznanie się z ich komentarzami pozwoli Ci chociaż częściowo zweryfikować wiarygodność oferty. Dowiesz się, jakie są zalety i wady oglądanego przez Ciebie noclegu. W ten sposób uzyskasz także informacje na temat rzeczy, których nie da się uchwycić na zdjęciu np. gościnność obsługi, smak jedzenia czy jakość i funkcjonalność wyposażenia wewnątrz pokoju.

Pamiętaj także, aby rezerwować noclegi przez sprawdzone platformy internetowe lub, w miarę możliwości, bezpośrednio przez stronę obiektu. Pozwoli Ci to uzyskać rzetelne informacje na temat warunków umowy, a co najważniejsze pomoże uniknąć nieprzyjemności związanych z potencjalnymi oszustwami.