Narzędzia w szafie warsztatowej Przedsiębiorca
4 sierpnia 2021

Na co zwrócić uwagę, wybierając szafy do warsztatu?

Szafy warsztatowe to obowiązkowe elementy w każdym serwisie pojazdów. Muszą być praktyczne i funkcjonalne, a zarazem wpisywać się w ogólną estetykę danego zakładu. Na rynku występują różnorodne modele tych mebli, dlatego wybór nie należy do najłatwiejszych. Na co zwracać szczególną uwagę, kupując wspomniane przedmioty? I gdzie się skierować z myślą o zrealizowaniu zlecenia?

Szafy wysokie czy niskie?

Pierwszym kryterium doboru będzie wysokość. Szafy mogą mieć niewielkie rozmiary i sięgać do pasa lub być wyższe od człowieka. Z punktu widzenia oszczędności miejsca, najlepiej wypadają oczywiście szafy wysokie na około 2 metry. Pozwalają one wykorzystać przestrzeń nie tylko po podłodze, ale także w górę.

Nie oznacza to jednak, że niskie szafki będą mało praktyczne, ale w takim przypadku można je ustawić na przykład jedna na drugiej. Te sięgające na około 90 cm wysokości sprawdzą się jednak w takich miejscach, gdzie na ścianie przewidziano półki.

Funkcjonalność przede wszystkim – szafy z przegródkami

Pracownicy każdego warsztatu samochodowego dobrze wiedzą o tym, ile codziennie wykorzystuje się drobnych elementów, w postaci śrubek, uszczelek, sprężynek itd. Gdzieś trzeba je przechowywać i pokategoryzować je na odpowiednie grupy.

Pomagają w tym szafy z pojemnikami. Jak sama nazwa wskazuje, są to meble, które wewnątrz wyposażone są w praktyczne i wygodne w użytkowaniu przegródki z tworzywa. Można w nich zatem przechowywać niezbędne w pracy mechanika detale.

Co ważne, produkty tego typu występują w wielu wariantach kolorystycznych i funkcjonalnych. Ich rodzaj można dopasować do sprecyzowanych potrzeb konkretnego warsztatu.

Szafa BHP skrytkowa – do gromadzenia dokumentacji

W serwisie lub stacji diagnostycznej znajdują się nie tylko narzędzia i części zamienne. W takich miejscach musi być przecież składowana także dokumentacja techniczna, wraz z danymi klientów. Do jej przechowywania wykorzystywane są szafy BHP skrytkowe, oferowane m.in. przez firmę Brastech. W otworze schowka da się przechowywać kartki w rozmiarze A4, faktury, notatki. Co istotne, każdy ze schowków jest zamykany na klucz, zatem nic nie powinno zginąć lub się zniszczyć.

Dzięki temu można zachować porządek i zadbać o odpowiednią organizację pracy.

Szafy pancerne – odpowiednie do warsztatu?

Czasem zdarza się, że trzeba odpowiednio zabezpieczyć bardzo drogie i cenne przedmioty oraz gotówkę przed kradzieżą. W tym zastosowaniu sprawdzają się szafy pancerne, wykonane z wytrzymałej stali. Powinny one mieć certyfikaty bezpieczeństwa, które dają gwarancję ochrony mienia.