Montaż powierzchniowy SMT Przedsiębiorca
26 czerwca 2021

Na czym polega montaż powierzchniowy SMT?

Montaż powierzchniowy SMT (Surface Mount Technology) to sposób umieszczania elementów elektronicznych na płytce PCB, które są bezpośrednio przyklejone na płytkę. Jeśli jest taka potrzeba, komponenty mogą być osadzone z obydwu stron. Części elektroniczne oznaczone są także odpowiednim skrótem, tj. SMD (Surface Mount Devices). Elementy przystosowane do zamontowania powierzchniowego charakteryzują się niewielkimi wymiarami. Posiadają płaskie obwody i końcówki lutownicze w postaci tzw. kołnierzy, które obejmują końce budowy. Jak przebiega montaż powierzchniowy SMT?

Jak przebiega montaż powierzchniowy SMT?

Montaż powierzchniowy SMT wymaga od płytki PCB przejścia przez cztery etapy – nakładania pasty lutowniczej, układania elementów pobieranych z podajników na płytce PCB, lutowania w piecu wieloprofilowym i kontrolę na AOI jakości montażu. Montaż powierzchniowy SMT wiąże się z komponentami o niewielkich rozmiarach, wymaga więc specjalistycznych maszyn, które z niezwykłą precyzją ułożą je na płytce w szybki sposób. Może być to nawet 40 tys. położonych komponentów w ciągu godziny. Maszyna ma kluczowe znaczenie, ale jej praca nie byłaby możliwa bez profesjonalistów, którzy ją obsługują.

Montaż przeprowadzony zgodnie z danym szablonem potrzebuje zaprogramowania maszyny, wykorzystania niezbędnych elementów i innych czynności. Warto dodać, że montaż powierzchniowy SMT jest przeznaczony do instalowania komponentów SMD (Sufrace Mounted Devices). Wyróżnia się wysokim stopniem automatyzacji i oszczędnością miejsca na płytce. Zaletami montażu powierzchniowego SMT jest także miniaturyzacja urządzeń i duża gęstość rozmieszczenia elementów – elementy można rozmieścić po obu stronach płytki PCB, lepsze właściwości elektryczne płytki, czyli małą impedancję połączeń, która wpływa na lepsze właściwości przy wysokich częstotliwościach. Gwarantuje także lepsze właściwości mechaniczne w sytuacji wstrząsów i wibracji ze względu na mniejszą masę elementów elektronicznych.

Dlaczego montaż powierzchniowy SMT to dobre rozwiązanie?

Obwody drukowane wykorzystywane są w większości urządzeniach elektronicznych. Ich integralną część stanowią elementy elektroniczne zamocowane na płytce PCB. Jednym ze sposobów umieszczania elementów na płytce z nadrukowanym obwodem jest montaż powierzchniowy SMT. Surtace Mount Technology dąży do miniaturyzacji urządzeń i ich komponentów wypierając stopniowo montaż powlekany.

Jak mówi przedstawiciel firmy VIACOM oferującej montaż powierzchniowy SMT: Montaż powierzchniowy SMT wymaga dużej precyzji podczas układania elementów elektronicznych na padach, dlatego przebiega automatycznie i realizowany jest na odpowiednich liniach produkcyjnych. Maszyny wykorzystywane do montażu SMT to urządzenia, które charakteryzują się dużą precyzją i przede wszystkim szybkością. Gwarantuje to większe możliwości w przypadku potrzeb związanych z produkcją seryjną i zapewnieniem pełnej powtarzalności w procesie produkcyjnym montażu powierzchniowego SMT.

Montaż powierzchniowy SMT to bardzo precyzyjne i skomplikowane zadanie, które warto powierzać jedynie profesjonalistom. Doświadczone firmy oferujące taką usługę dają gwarancję udanej i bezpiecznej transakcji.