Obsluga kadrowo-placowa Przedsiębiorca
18 lipca 2021

Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa w firmie?

Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług obsługi kadrowo-płacowej. Ofertę tę traktują jako alternatywę dla zatrudnienia specjalisty z zakresu kadr i płac. Pomoc w tym zakresie proponują najczęściej biura rachunkowe bądź księgowe, choć istnieją firmy specjalizujące się jedynie w prowadzeniu spraw pracowniczych. Zakres wsparcia specjalistów w tym obszarze jest szeroki – ważne, by każdorazowo był dopasowany do potrzeb przedsiębiorcy.

Obsługa kadrowo-płacowa – co obejmuje?

Głównymi działaniami związanymi ze świadczeniem usług w zakresie obsługi kadrowo-płacowej jest wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów prawa w zakresie prowadzenia spraw pracowniczych. Dotyczy to równie prowadzenia spraw związanych z zatrudnianiem załogi, jej rejestrowaniem w ZUS czy też prowadzeniem akt osobowych. W trakcie zatrudnienia obsługa kadrowo-płacowa obejmuje m.in. rejestrację urlopów, zwolnień lekarskich, dopilnowanie ważności badań lekarskich czy też prowadzenie rejestru szkoleń BHP. Wspomniane obowiązki dotyczą obszaru kadrowego.

Jeśli chodzi o płace, to biura księgowe biorą na siebie obowiązek tworzenia rozliczeń wynagrodzeń i list wypłat wszystkich zatrudnionych pracowników. Często prowadzą także rozliczenia podatkowe – miesięczne, jak i roczne oraz sporządzają niezbędne deklaracje.

Na czym dokładnie polega obsługa kadrowo-płacowa?

W ramach obsługi kadrowo-płacowej specjaliści zajmują się m.in.:

  • prowadzeniem kartotek pracowników,
  • rozliczaniem urlopów, zwolnień lekarskich,
  • przeprowadzeniem czynności związanych z podpisaniem, rozwiązaniem czy wygaśnięciem umowy o pracę,
  • wystawianiem świadectw pracy,
  • wydawaniem niezbędnych zaświadczeń, dokumentów czy też zgłaszaniem ważnych wydarzeń do ubezpieczeń zdrowotnych, społecznych czy grupowych.
  • Sporządzaniem i przekazywaniem dokumentacji do ZUS oraz Urzędów Skarbowych.

Zakres czynności możliwych i koniecznych do wykonywania jest niezwykle szeroki. Działania te warto powierzyć specjalistom i zyskać pewność, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z prawem.

Z tego też względu, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym, warto szczegółowo poznać jego ofertę i zakres proponowanego wsparcia

– wyjaśnia ekspert z Biura Rachunkowego K2TAX. Im szersza gama usług, tym lepiej dla właściciela przedsiębiorstwa – nie będzie on musiał korzystać z pomocy innych firm, chociażby w zakresie dopełniania obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Doskonale, jeśli jedno biuro prowadzi zarówno obsługę kadrowo-płacową, jak i księgowość przedsiębiorstwa. Taka wszechstronność ułatwia prowadzenie działalności, ale też minimalizuje formalności i obowiązki, jakich musi dopełnić właściciel.