Skrawanie CNC Przedsiębiorca
4 września 2021

Na czym polega precyzyjna obróbka skrawaniem w technologii CNC?

Wykorzystanie metody skrawania w oparciu o technologię CNC to obecnie jedna z najpopularniejszych form obróbki materiału. Przy jej użyciu stosuje się specjalistyczne urządzenia, które wraz z oprogramowaniem umożliwiają wykonanie nawet bardzo skomplikowanych projektów. Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega ta technika i gdzie można ją zastosować? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Czym jest obróbka skrawaniem w technologii CNC?

Obróbka skrawania nazywana jest także użytkową, czyli taką, podczas której za pomocą odpowiedniego urządzenia usuwa się nadmiar materiału. Sposobem, w jaki można się go pozbyć, jest wykorzystanie bardzo ostrych elementów. Najczęściej są to:

  • dłuta,
  • noże.

Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak ZETEK SP Z O.O., uzyskanie wysokiej dokładności jest możliwe tylko dzięki odpowiednio zaprogramowanej sekwencji. Wykonuje się ją przy zastosowaniu technologii komputerowej. Kluczowe zatem podczas obróbki CNC jest właściwe ustawienie maszyny oraz programu, w oparciu o który będzie wykonywała ona swoje zadanie. W tym przypadku konieczna jest nie tylko osoba przygotowująca sekwencję, ale również operator urządzenia, który odpowiedzialny jest za wgranie programu oraz dopilnowanie jego prawidłowego przebiegu.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się obróbkę CNC?

Skrawanie materiału z wykorzystaniem technologii CNC jest stosowane wszędzie tam, gdzie ważne jest uzyskanie precyzyjnych wymiarów oraz kształtów. Metoda ta pozwala na tworzenie w twardych metalach, tworzywie, szkle, drewnie czy kamieniu. Dużą zaletą jest nie tylko uzyskanie precyzji, ale także powtarzalności wzorów. Dzięki temu firmy produkcyjne zyskują pewność, że na etapie montażowym elementy będą do siebie idealnie pasować.

Ze względu na dużą dokładność obróbki skrawania CNC tego typu technologia jest szeroko wykorzystywana w szczególności do wykonywania skomplikowanych projektów z zakresu elektroniki, medycyny, motoryzacji czy lotnictwa. Popularność tej metody rośnie, dlatego na wykorzystanie specjalistycznego wyposażenia decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych.

Jak dopasować właściwe urządzenie do obróbki typu CNC?

Decydując się na urządzenie do skrawania w technologii CNC, warto postawić na sprawdzonych producentów. Tylko wówczas można liczyć na specjalistyczne urządzenie, które będzie przystosowane do wykonywania skomplikowanych projektów. Niezbędne jest także dopasowanie wielkości maszyny do prac, jakie będą wykonywane z jej wykorzystaniem.