Suplementy Przedsiębiorca
29 kwietnia 2021

Na czym polega produkcja kontraktowa suplementów diety?

Suplementy diety są dziś ważną częścią rynku farmaceutycznego. Wiele firm jest zainteresowanych ich produkcją, nie każda jednak posiada niezbędną do tego infrastrukturę. W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z outsourcingu usług, czyli zawarcie umowy z producentem kontraktowym suplementów diety. Na czym ten system polega i czy jest opłacalny? Oto szczegóły.

Jakie usługi oferuje producent kontraktowy suplementów?

Produkcja kontraktowa suplementów diety obejmuje szereg usług związanych z wymaganym przez prawo przebadaniem i zarejestrowaniem nowego preparatu oraz wytworzeniem go. Przygotowana dokumentacja musi spełniać określone standardy, kontrolowane m.in. przez Główną Inspekcję Sanitarną. Skład suplementu oraz sposób jego produkcji jest ustalony przez firmę zlecającą usługę. W ramach współpracy kontraktowej można zlecić również przygotowanie formuły preparatu na podstawie ogólnych wytycznych. Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana przez firmę zamawiającą, rusza produkcja suplementu i wkrótce jest on gotowy do dystrybucji w sklepach i aptekach. Producent kontraktowy powinien być w stanie wytworzyć preparaty w różnej formie: tabletek niepowlekanych i powlekanych, kapsułek różnego typu, proszku czy suplementów płynnych i półpłynnych. Jego oferta powinna obejmować także krótsze serie – bowiem nie wszystkie produkty z tej kategorii są produkowane w bardzo dużych ilościach.

Produkcja suplementów diety to również ich pakowanie w buteleczki i do kartoników oraz etykietowanie (w tym popularnymi w tej branży etykietami termokurczliwymi). Cały proces wytwarzania produktu musi podlegać ścisłej kontroli jakości – od składników suplementu po gotowy preparat. Kluczowa jest tu zgodność produktów ze specyfikacją oraz bezpieczeństwo ich przyszłych nabywców. Warto pamiętać o tym, że suplementy diety produkowane w Polsce trafiają też na rynek europejski. W takiej sytuacji muszą spełniać obowiązujące tam wszystkie wymogi prawne dotyczące nie tylko składu produktu, ale też na przykład oprawy graficznej jego opakowania i zawartych na nim informacji.    

Zalety outsourcingu produkcji suplementów

Jak mówi nam ekspert z Exim Pharma: nie brakuje dziś firm zainteresowanych współpracą z producentami kontraktowymi suplementów diety. Na korzyść tych ostatnich przemawia doświadczenie w branży oraz znajomość obowiązujących w niej standardów i wymogów prawnych, ale także potrzeb i oczekiwań klientów. Kluczowe jest też tu zaplecze technologiczne oraz sztab wykwalifikowanych specjalistów. Produkcja kontraktowa to dla zleceniodawcy minimalizacja kosztów i elastyczność połączone z gwarancją otrzymania najwyżej jakości wyrobów.